Урочистості у Бородянці. Фото: КОВА
Символічно, що церемонія вручення головної творчої Національної премії України відбулася у звільненій та нескореній Бородянці.
Національна премія України ім. Тараса Шевченка — державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.
Нагородження лавреатів цьогоріч відбулось на Київщині у багатостраждальній в Бородянці.
Для учасників виступив заслужений академічний український народний хор імені Григорія Верьовки, гурти «Тельнюк: сестри» та «Хорея Козацька», які є цьогорічними лауреатами.
Бородянка: церемонія нагородження Національною премією ім.Т.Г.Шевченка.
Вперше за історію незалежної України премію не вручили до дня народження поета.
Розстріляний російськими окупантами пам’ятник Шевченку став символом незламності українського народу.
«Шевченко це той, хто промовляє часом, хто промовляє певною рефлексією на те, що відбувається в різні епохи та часи нашого шляху до свободи. І зараз у часу повномасштабної війни очевидно, що цей символ, символ погруддя, коли його прострілювали кулеметами, мені розповідали тут очевидці, вони (окупанти -”ВК») стріляли, а він лиш трохи похилився, але він стоїть», — розповів голова комітету Шевченківської премії Євген Нищук.
Начальник КОВА Руслан Кравченко взяв участь у церемонії, він підкреслив невипадковість вибору саме цього містечка на Київщині:
«Сьогодні ми продовжуємо відстоювати та боронити своє. І вклад митців у нашу перемогу надзвичайно важливий. Вони — голос народу та ті, хто має силу об’єднувати людей, долати бар’єри».
Цього року в пʼяти номінаціях є по декілька лауреатів Шевченківської премії.
Серед нагороджених — гурт «Хорея Козацька» та Тарас Компаніченко.
Про цих лавреатів Сергій Тримбач особливо виділивши традицію лірництва, яку молоді українців продовжили й розвинули.
Голова кобзаря з пам’ятника у центрі Бородянки, прострелена російськими окупантами.
«Своєю творчістю кобзар, бандурист, лірник Тарас Компаніченко і його побратими продовжують багатовікові традиції Народної культури. Навіть тоді, коли виконуються пісні, витворені у XX столітті… Скажімо, „Червона калина“ — Тарас співає її так, що я чую і навіть бачу кобзарів ще 17 чи 18-го століття. А чи й 19-го, і тоді поруч виростає інший Тарас і теж Кобзар, чиє прізвище Шевченко», — написав Тримбач.
Про виступи «Хореї Козацької» кажуть, що вони зажди є подією, що підносить та цементує український дух.
«Завдяки потужному руху українських митців-волонтерів, ми сьогодні маємо таку саму потужну підтримку з боку світової спільноти», — заявив виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Грошова премія відбувається поза сценою звичайним перерахуванням коштів. Лауреати самі ж вибирають, куди спрямувати отримані кошти.
Список переможців:
- Національну премію України імені Тараса Шевченка 2023 року за книгу поезій «Орден мовчальниць» отримала Калитко Катерина.
- Також премію отримали учасники гурту «Хорея Козацька» за аудіоальбом «Пісні Української революції».
- За книгу «Крім „Кобзаря“ Антологія української літератури. 1792 — 1883» у двох частинах премію отримав літературознавець Михайло Назаренко.
- Також премію вручили журналістові Віталію Портнікову за публіцистичні статті та виступи останніх років.
- За документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» премію отримала режисерка Ірина Цілик.
- Переможці отримали Національну премію України імені Тараса Шевченка у розмірі 429 тисяч гривень кожна.
- Окрім того, було нагороджено лауреатів Шевченківської премії 2022 року.
- У номінації «Кіномистецтво» премію отримала режисерка Катерина Горностай із повнометражним ігровим фільмом «Стоп-Земля».
- У номінації «Література» лауреаткою стала Тамара Горіха Зерня з романом «Доця».
- У номінації «Театральне мистецтво» нагороду отримали Тамара Трунова, Наталка Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко та Валерія Ходос за виставу «Погані дороги» Київського академічного театру драмі й комедії на лівому березі Дніпра.
До слова, Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія — державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури.
Читайте також:
«Шевченківську премію вручать у травні: причина».
Фото: КОВА
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua