8-річний Богданчик якому пересадили кістку. Фото: Перше медоб’єднання Львова
У львівській лікарні Святого Миколая 8-річному Богданчику з Івано-Франківщини пересадили кістку, надруковану на 3D-принтері.
Таку операцію виконали вперше у західних областях України.
Як повідомили у пресслужбі Першого медоб’єднання Львова, оперувала дитину об’єднана команда із фахівців зі Львова, Києва та Івано-Франківська.
Вперше рак у Богдана діагностували, коли йому було три роки. Тоді у хлопчика виявили рак печінки. Дитину прооперували: видалили пухлину разом із жовчним міхуром. Згодом Богдан пішов до школи та розвивався, як і всі діти. Але дев’ять місяців тому у хлопчика знову діагностували рак — цього разу недуга уразила кістку.
Після біопсії у хлопчика діагностували саркому Юїнга — це тип раку кістки, який найчастіше трапляється в дітей та підлітків. Як повідомили у пресслужбі лікарні, щороку такий тип раку діагностують у трьох дітей з 1 млн.
За словами лікаря-онколога Івано-Франківської дитячої обласної клінічної лікарні Юрія Томащука, пухлина уразила 28 см стегнової кістки Богдана. Щоб зберегти дитині ногу, необхідно було видаляти уражену частину та заміщати її протезом. До операції хлопчик пройшов шість курсів хіміотерапії.
Під час операції. Фото: Перше медичне об’єднання Львова
До складної операції медики готувалися пів року. Спочатку медики видалили пухлину, далі — провели експрес-біопсію, щоб з’ясувати, скільки сантиметрів кістки уражено.
Інженери із Києва виготовили титановий імплант для хлопчика у трьох варіантах довжини. Всі вони — надруковані на 3D-принтері.
«Приблизно місяць ми проєктували та десь два тижні виготовляли. Але все повністю зроблене в Україні, українськими спеціалістами, на українському виробництві у місті Київ», — розповіла головна інженерка Лабораторії медичного 3D-друку Світлана Бурбурська.
Кістка надрукована на 3D-принтері. Фото: Перше медичне об’єднання Львова
Після біопсії лікарі видалили уражену раком кістку та встановили хлопчику імплант потрібного розміру, який ростиме разом із дитиною. Операція тривала шість годин і минула успішно.
Богданчик вже повернувся додому. Хлопчик продовжує лікування. Попереду у нього — кілька курсів поліхімієтерапія та променевої терапії, а також трансплантація кісткового мозку.
Також читайте як дівчинку зі складним онкологічним захворюванням кісток врятували у клініці Охматдит.
Сніжана БОЖОК, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua