Як вплинула війна на зелену енергетику?
Сьогодні зелена енергетика — це один з елементів захисту енергонезалежності України. Під час цинічного знищення енергетичної інфраструктури російськими обстрілами, зелена енергетика продовжувала постачати десяткам компаній енергію, тримаючи економіку України. Ця галузь в Україні лише на етапі свого розвитку і її має бути значно більше — адже це зміцнює країну економічно та пришвидшує нашу інтеграцію в європейський простір.
В якому стані зараз українська “зелена” галузь?
Вона недофінансована, але працює попри серйозні виклики. Потреба “зеленої” енергії зростає не лише для приватних споживачів, але й для підприємств та великих бізнесів.
Чому «МХП» найбільший виробник харчових продуктів в Україні вирішив зайти на ринок енергетики?
Це відбулось у міру потреби: бути виробником найсмачнішої продукції можна лише тоді, коли енергоресурс зелений і чистий. В момент цього усвідомлення ми почали рух до 100% декарбонізації. З того моменту МХП розпочав процес кардинального зменшення викидів CO2 зі своїх підприємств: бізнес-процеси пройшли відповідність екостандартам, реформувався агронапрям, логістика, виробництво та переробка. У нас давно успішно працюють біогазові комплекси, зараз починають працювати системи накопичення електроенергії, а також проєкти промислових сонячних станцій.
Перехід на декарбонізацію — як це почалось в компанії, хто надихнув компанію на ці зміни?
МХП як лідер українського ринку, давно зрозумів, щоб посісти місце серед глобальних лідерів варто активно враховувати найкращі екологічні та соціальні стандарти та тренди, а особливо — економічно вигідні для України. Тому ми вирішили в довгостроковій перспективі звести усі викиди CO2 на 0. І попри серйозні корективи війни, ми крок за кроком рухаємося в досягненні цієї цілі.
Чи є якісь інноваційні рішення, які МХП імплементує, а інші ні?
Більшість наших рішень — передові технології: біогаз, біоетанол, біоенергія, які забезпечують енергоресурсами наше власне виробництво, а у перспективі — може забезпечувати всіх українських споживачів. Команда “МХП Еко Енерджи” досліджує накопичення енергії, використовує “green” енергію з використанням штучного інтелекту. Цей еконапрям почали розвивати під час пандемії і продовжують досліджувати під час війни. У період блекаутів актуальність нашого еконапряму була гострою і потреба з часом лише зростає. Зараз активно співпрацюємо з європейськими партнерами у лабораторних дослідженнях, а також досліджуємо впровадження нових технологій та переймаємо досвід ЄС в проєкті “Горизонт Європи”.[1]
Що МХП може запропонувати пересічним українцям?
Україна має достатньо біоенергетичної сировини, яку можна трансформувати в еквівалент газу. Це дасть можливість кожній родині бути суттєво енергозахищенішими, а країні отримати дешевшу й надійнішу енергію в майбутньому.
Чи надихаєте ви інших запроваджувати зелені технології на підприємствах?
Ми вже працюємо з компаніями України та Європи. А також — щедро ділимось досвідом з партнерами, які звертаються. У боротьбі з глобальним потеплінням довгострокових альтернатив екоресурсу не існує: 70% викидів CO2 глобально — викиди викопних палив. Росте запит на чисті продукти та зелену енергію. Це не простий процес, але іншого не існує, а «МХП Еко Енерджі» готовий очолити його рух в Україні.
[1] у 2021 році МХП потрапив в топ-5 компаній України, що впроваджують «зелені» технології та отримали грант від ЄС на виробництво біометану.