52-й КМКФ «Молодість» відкрився 21 жовтня. Сама церемонія пройшла у скромному форматі, без дрес-кодів та червоної доріжки, у культурному кластері «Краків».
Генеральний директор КМКФ «Молодість» Андрій Халпахчі. Фото: Анастасія Мантач
«Фестиваль відбувався у різні часи — під час Помаранчевої революції, і під час Революції Гідності. Не було паузи навіть через пандемію коронавірусу. І зараз, попри війну, ми з вами, — зазначив генеральний директор КМКФ „Молодість“ Андрій Халпахчі. — Хочу подякувати захисникам за те, що ми з вами можемо продовжувати й нашу культурну боротьбу. Серед них дуже багато кінематографістів, деякі прямо зараз перебувають на лінії фронту. І хтось із них вже, на жаль, не з нами».
Церемонію відкриття відвідали члени журі фестивалю, серед яких чимало закордонних гостей. Так, культурний менеджер з Болгарії, член Асоціації директорів європейських кіноагентств Камен Балканскі на «Молодості» вже вдруге, але вперше — як член журі. А італійська режисерка та акторка Барбара Купісті, що оцінюватиме конкурс документальних фільмів, привезла з собою і нову стрічку «Нотатки воєнного часу», яку зняла про війну та жінок в Україні.
Голова міжнародного журі Кммен Балканскі Фото: Анастасія Мантач
Члени журі, посередині — Барбара Капусті. Фото: Анастасія Мантач
Кінофестиваль «Молодість» був започаткований у 1970 році. Спочатку це був дводенний огляд короткометражних фільмів тодішніх студентами кінематографічного факультету Київського державного інституту ім. Карпенка-Карого. А ось міжнародним кінофестиваль став 30 років тому — у 1993 році Міжнародна федерація асоціацій кінопродюсерів офіційно зареєструвала «Молодість» як фестиваль, діяльність якого повністю відповідає міжнародним стандартам. З того ж року КМКФ вручає лауреатам статуетку «Скіфського оленя».
Цьогоріч фестиваль пропонує глядачам 130 фільмів. Насамперед це конкурсні програми — міжнародний конкурс студентських, короткометражних та повнометражних дебютів, конкурс документального кіно, національний конкурс короткометражних стрічок та конкурс підліткових фільмів Teen Screen. Найкраща картина фестивалю отримає Гран-прі.
До позаконкурсної програми увійшли дуже різнопланові фільми — від призерів міжнародних фестивалів (програма «Фестиваль фестивалів») до експериментального кіно (програма «Форма»).
Щороку на «Молодості» роблять окремий фокус на кінематографі певної країни. Цього року це іспанський фокус, у межах якого покажуть 9 стрічок.
Кадр із фільму «Степне» Марини Вроди.
Важливою домінантою програми є українське кіно. В усіх трьох програмах є й учасники з України. Так, в студентському конкурсі це «Кіра» Анастасії Ободовської, в короткометражному — «Войси з Бахмута» Ігоря Бабаєва. А в міжнародному конкурсі змагатимуться дві стрічки — вже відзначена на фестивалях картина «Степне» Марини Вроди (історія кількох днів життя літнього чоловіка, який приїжджає в село Степне, щоб доглядати за своєю мамою при смерті) та «Лишайся онлайн» Єви Стрєльнікової (фільм про волонтерів, тероборонців, переселенців та їхній зв’язок і взаємодопомогу). А у конкурсі документальних фільмів презентують стрічку режисера Івана Сауткіна «Поема для маленьких людей», що розповідає паралельні історії подруг з деокупованого українського селища та волонтерів.
До національного конкурсу короткого метра увійшли 25 картин різних жанрів та форм (ігрове, документальне, анімація).
У програмі «Українські прем’єри» представлять дві документальні стрічки «Рік тигра» Олександра Назарова (головний герой Олександр під час повномасштабного вторгнення залишається в рідному районі Харкова — Північній Салтівці), та «Що далі?» режисерки Дар’ї Дрюченко (про людей, що ховаються на станціях метро під час обстрілів Харкова).
Одним з фестивальних центрів фестивалю став культурний кластер «Краків». Фото авторки
Зазначимо, що покази фільмів відбудуться у двох кінотеатрах.
У кінотеатрі «Жовтень», що на Подолі, можна подивитися три міжнародні конкурси, документальне кіно та національний конкурс, а також переважну більшість фільмів позаконкурсної програми.
У кінотеатрі «Краків», що на Русанівці, пройдуть покази фільмів дитячої програми Teen Screen, розраховані на дітей та підлітків 10-14 років. І це гарний варіант для школярів на канікулах. Вартість квитків на ці покази — 50 гривень.
Загалом тут покажуть більш як 20 фільмів. Зокрема, фільм Річарда Аттенборо «Чаплін» із Робертом Дауні-молодшим в головній ролі, присвячений столітньому ювілею режисера та документальну стрічку «Енніо» про легендарного композитора Енніо Морріконе.
Також 28 жовтня у «Кракові» пройде церемонія закриття фестивалю, після якої продемонструють польську стрічку «Секрет Розочки». Йдеться про успішну депутатку Європарламенту, яку шантажують інформацією про її матір. а церемонію можуть потрапити за квитками й глядачі.
Розклад сеансів та квитки шукайте на сайті кінофестивалю «Молодість».
До теми:
- У жовтні у Києві відбудеться кінофестиваль «Молодість»: що відомо.
- Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» оголосив позаконкурсну та національну програми.
- Це можливість відкрити майбутніх зірок у кіно, — програмер «Молодості» Богдан Жук розповів подробиці про цьогорічний фестиваль.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua