“Пошкодуйте свою підшлункову”: Правила здорової підшлункової залози та кілька нових фактів про те, як вона працює

Цей орган має одну погану особливість: залоза здатна перетравлювати сама себе. Робить вона це, звичайно, «не за своїм бажанням», а після багатьох років її безжальної експлуатації, інформує Ukr.Media.

Від стану здоров'я підшлункової великою мірою залежить, чи розвинеться у людини у старшому віці інсулінорезистентність та діабет чи ні.

За статистикою, більшість проблем з підшлунковою залозою розвивається після 55-60 років. Якщо функція порушена, страждають острівці Лангерганса — скупчення тих самих бета-клітин, що виробляють інсулін. Їх не так уже й багато в підшлунковій залозі. Коли значна частина їх атрофується, організму не вистачає інсуліну. Це призводить до двох серйозних проблем:

  • Цукор (глюкоза) не доставляється в потрібній кількості клітин мозку, серця та інших органів, через що в них виникає елементарна нестача енергії, через що вони перестають працювати нормально;
  • Цукру стає багато в крові, що викликає спрагу, порушення загального стану, слабкість, різке падіння зору, інколи навіть кому.

До речі, спочатку бета-клітини виробляють не той інсулін, який переносить цукор до органів, а так званий проінсулін, з якого потім виходить активний інсулін. Розвиток діабету відбувається вже на стадії вироблення проінсуліну.

Факт №1: нещодавно вчені виявили у підшлунковій залозі деяких людей особливі пучкові клітини, які підвищують ризик розвитку панкреатиту. Таким людям треба особливо дбати про здоров'я своєї підшлункової.

Факт № 2: інше недавнє дослідження показало, що у здоровій підшлунковій існує особливий білок, який не дає залозі перетравлювати саму себе. Його повна назва гамма-рецептор, пов'язана з естрогеном (скорочено — ERR). У людей, які тривалий час харчуються неправильно і перебувають у стані хронічного стресу, рівень цього білка значно падає. Через це різко зростає ризик того, що в якийсь час підшлункова почне перетравлювати саму себе.

Що таке стрес, знають усі. А ось що означає «неправильне харчування»? Із цього приводу часто виникають суперечки. У даному разі це таке харчування, яке "не любить" підшлункова.

Тепер давайте розберемо, як треба харчуватися, щоби підшлункова «була всім задоволена». Отже, принципи турботи про цей важливий, але тендітний орган.

Менше жирних, смажених страв

Такі страви, як свинячі шкварки, смажений бекон, смажені субпродукти, смажена картопля — справжній удар по підшлунковій. Щоб переварити подібну їжу, їй доводиться працювати у багаторазово посиленому режимі. Спочатку їй вдається впоратися з навантаженням, але після багатьох років вироблення "кінських доз" панкреатичного соку у відповідь на вечерю (коли підшлунковій треба вже розслабитися і відпочивати), залоза виходить з ладу.

Висновок: страви, в яких жирне поєднується зі смаженим, їжте якомога рідше.

Менше продуктів, багатих на грубу клітковину

Підшлункова "любить" добре подрібнену їжу — вона краще перетравлюється в кишечнику, не дратує слизову оболонку, тому потрібно менше панкреатичного соку на її розщеплення.

Такі продукти як редиска, ріпа, шпинат, капуста, кукурудза, спаржа, якщо їх вживати часто і багато, перевантажують підшлункову. Ось чому у травні (сезон редиски) та у серпні (сезон кукурудзи) часто фіксуються загострення панкреатиту.

Висновок: обережніше з грубою клітковиною.

Менше цукру та простих вуглеводів

Норма загального цукру на раціоні — 20-25 гр. на добу. Все, що вище — перевантаження для підшлункової та понаднормові для бета-клітин, про які ми з вами говорили вище.

Висновок: обмежуйте солодке у раціоні.

Менше продуктів, багатих екстрактами та кислотами

Під екстрактами в основному мають на увазі ефірні та олійні ароматичні речовини, які у великій кількості містяться в деяких продуктах — спеціях, прянощах, часнику, цибулі, грибах та інших. Кислот багато у ягодах, фруктах, зелені.

Екстракти та кислоти підвищують апетит, стимулюють травлення, але у великій кількості шкодять. І перший орган-мішень у цьому випадку — підшлункова.

Висновок: якщо хочете подбати про свою підшлункову залозу, обмежуйте (але не відмовляйтеся, оскільки вони корисні!) вживання продуктів, багатих екстрактами та кислотами.

Менше алкоголю

Тут напишемо коротко: алкоголь руйнує клітини підшлункової. Вживайте його рідко, потроху та з максимальною обережністю. Особливо небезпечний він у поєднанні з трьома переліченими вище продуктами.

Висновок: будьте уважні за святковим столом.

Менше гарячої та холодної їжі

Для підшлункової краще, щоб їжа була теплою. Як надто гаряча, так і надто холодна, шкодять їй. Для тих, хто вже страждає на недуги підшлункової, таки страви взагалі під забороною. Для здорових — потроху, при цьому важливо уникати поєднання гарячого-холодного (наприклад, не запивайте чебуреки лише з сковорідки крижаним пивом).

Висновок: їжте тепле.

Більше нежирної білкової їжі

Біле куряче та індиче м'ясо, нежирна яловичина (і навіть свинина), біле нежирне м'ясо риби (хек, мінтай, судак), морепродукти (особливо кальмари) — це те, що легко перетравлюється та засвоюється. Такий білок живить організм, служить сировиною для вироблення гормонів та ферментів.

Висновок: намагайтеся отримувати білок саме з перерахованих вище продуктів.

Крім того, підшлункову залозу серйозно шкодить куріння. Ризик вивести її з ладу у курців у 2 рази вищий, ніж у некурців. А значить, якщо курите, поміркуйте про те, щоб кинути.

Усім міцне здоров'я!

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь