Ще за п'ять тисяч років до нашої ери в Стародавньому Єгипті успішно рекламували ароматичні речовини, розпорошуючи їх в храмах та інших громадських місцях, куди дозволявся доступ особам жіночої статі. Ефект після цього виходив, бажаний для торговців дорогими засобами краси. Але, власне, а чому духи коштують так дорого і в наш час?
Вся справа в тому, що у виробництві парфумів використовується дуже велика кількість речовин, часто рідкісних. Самі ж способи їх отримання багатьма парфумерними фірмами тримаються в секреті, вартість охорони яких автоматично входить у вартість товарів, що випускаються. Але в загальних рисах процес отримання аромату духів можна показати, інформує UkrMedia.
Приємний запах, властивий всім парфумам, «складається» з багатьох речовин. Найбільш значуще місце в ньому займають ефірні олії. Всі без винятку рослини в тій чи іншій мірі виділяють ці олії. Простий приклад, що показує, як це відбувається.
Візьміть апельсин і уважно (через лупу) розгляньте його шкірку. Ви помітите на ній маленькі точки білуватого кольору. Це свого роду мікроскопічні капсули, в яких містяться ефірні олії, що виділяються дозрілим апельсином. Капсули ці поступово лопаються, олія виходить назовні у вигляді парів. Якщо очистити від шкірки апельсин, то він стане пахнути апельсином ще сильніше, хоча і ненадовго.
У виробництві парфумів застосовуються чотири промислових способи отримання ефірних олій: віджим механічний, дистиляція, анфлераж і екстракція.
З віджимом все зрозуміло – спеціальним потужним пресом з рослинної олії (скажімо, шкірки лимонів, апельсинів, мандаринів і так далі) віджимаються ефірні олії. З дистиляцією ми теж знайомі – дистильована вода. Але в парфумерії трохи інакше: в ній застосовується дистиляція з метою сублімації ефірних олій ряду пахучих рослин спільно з водяною парою і подальшим його «поділом» за запахом.
Дистилятор на французькій парфумерній фабриці
А ось що стосується анфлеражу, то тут правильно процес може зрозуміти тільки людина, яка відмінно знає хімію. У загальному вигляді анфлераж – перехід виділених газоподібних ефірних олій в жири і тверді абсорбенти. Це «настоювання» квітів в очищених свинячих або яловичих жирах з подальшою концентрацією їх. Процес дуже тривалий і дуже дорогий.
Екстракція дещо схожа на анфлерацію. Тут виділення ефірних олій відбувається з використанням теж розчинників. Вперше цей спосіб застосували в 30-х роках XIX століття, він виявився найбільш прийнятним, широко використовується й зараз.
Можна ще згадати про мацерацію – витяганні ефірних олій з рослин, в яких вони містяться в дуже малій кількості, але самі ці аромати і запахи затребувані у виробництві парфумів: фіалка, конвалія, жасмин… У справу йдуть знову ж спеціальні дорогі розчинники. Зрозуміло, що вартість парфумів з запахами таких квітів буде в кілька разів дорожче.
Взагалі треба зауважити, що промислове виробництво парфумів активно використовує також і біологічні компоненти, а також синтетичні аромати. У деяких парфумах може міститися близько 100 різних речовин! А якщо придумають дизайнери ще й унікальну ємність під парфуми з оздобленням флакона дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, то такий подарунок коштуватиме величезних грошей.
Джерело: ukr.media