Картопля має відносно високий глікемічний індекс (ГІ), від якого залежить те, наскільки сильним буде вплив на рівень цукру у крові. Кожен сорт картоплі має свій індекс, але деякі з них перебувають у діапазоні від 80 до 90, інформує Ukr.Media.
Картопля є одним з популярних харчових продуктів у всьому світі, оскільки вона є доступним і поживним овочем. Люди, які вважають за краще обмежувати вживання продуктів з високим вмістом глюкози, очевидно, не будуть уникати картоплі.
Глікемічний індекс і його вплив на рівень цукру у крові
Занадто часто глюкоза асоціюється з солодкістю. Звичайна біла картопля не вважається солодкою. Однак картопля майже повністю складається з крохмалю, а крохмаль складається з довгих ниток глюкози.
Оскільки крохмаль у картоплі швидко перетравлюється, глікемічний індекс картоплі може бути майже настільки ж високим, як у однієї глюкози. Глікемічний індекс глюкози — 100 балів.
Картопля має більш високий показник ГІ, ніж столовий цукор.
Глюкоза і цукор — не одне й те ж саме у складі картоплі
Сахароза (столовий цукор) має ГІ 59. Це молекула дисахариду, що складається з однієї молекули глюкози і однієї молекули фруктози. Фруктоза переробляється у організмі інакше, ніж глюкоза, і вона не настільки сильно впливає на рівень цукру у крові.
Вуглеводи з картоплі містять удвічі більше глюкози, ніж цукру. Картопля може підвищувати рівень глюкози у крові сильніше, ніж столовий цукор.
Два основних фактори, що впливають на глікемічний індекс картоплі, включають у себе різновиди картоплі і певний спосіб приготування.
Існує багато різновидів картоплі, і було б невірно сказати, що кожна картопля має глікемічний індекс 80 або 90. Фактично, дослідники виявили, що деякі сорти картоплі можуть мати низький глікемічний індекс до 53.
У одному дослідженні вчені перевірили сім сортів картоплі. З них вони виявили, що картопля Carisma має ГІ 53, що робить її єдиною з групи, яка класифікується як картопля з низьким ГІ.
Наступним був сорт Nicola з ГІ 69, який потрапив до категорії з середнім ГІ. Картопля, яка є дуже популярною, отримала найвищий рейтинг — ГІ 82. В цілому, картопля може мати значення ГІ від 53 до 111, при цьому біла картопля зазвичай має більш низький індекс. Залишаючи шкірку на овочі, людина тим самим додає клітковину, яка може знизити рівень глюкози.
Те, як людина готує картоплю, включаючи метод приготування і додані інгредієнти, також може вплинути на глікемічний індекс.
Дослідження і способи приготування картоплі
Дослідники радять споживачам попередньо готувати картоплю і вживати її холодною або розігрітою, якщо вони хочуть мінімізувати глікемічний вплив.
Картопляне пюре швидкого приготування і варена червона картопля викликали найвищий глікемічний показник. Смажена і запечена картопля мали трохи нижчий глікемічний показник.
Проблема полягає у тому, що тести на глікемічний індекс показують тільки середнє значення, у той час як саме число глікемічного індексу фактично є середнім.
У випадку з картоплею різні дослідження, використані для розрахунку, дали результати у діапазоні від 53 до 111. Кожне з цих досліджень проводилося на кількох людях, і було вказане лише середнє значення. Таким чином, число глікемічного індексу може бути недостатньо точним, щоб бути корисним.
Джерело: ukr.media