До такого висновку прийшла група вчених з Сінгапуру, Франції та Індонезії, вивчивши тектонічну активність в цьому регіоні, і зокрема, розташованої в східній частині Індійського океану Західно-Австралійської улоговини, відомої також як улоговина Уортона, інформує Ukr.Media.
Розпад йде дуже швидко, але тільки за геологічними мірками. Частини плити розходяться приблизно на 1,7 міліметра в рік і вже через один мільйон років відстань між ними збільшиться на 1,7 кілометра, але повністю процес поділу плити завершиться лише через десятки мільйонів років.
З точки зору людини, навіть фахівця, це дуже малопомітний процес, тим більше, що проходить він глибоко під водою. І вчені змогли виявити його, тільки звернувши увагу на два сильних землетруси, що сталися у квітні 2012 року в нетиповому районі — в середині Індо-Австралійської плити, в океані поблизу Індонезії. Ці землетруси, а також деякі інші ознаки підтвердили, що в районі улоговини Уортона відбувається розпад плити.
У районі розлому геологи виявили ланцюг з 62 двох западин, протяжністю в загальній складності близько 350 кілометрів, і деякі з них мають досить значні розміри — до трьох кілометрів в ширину і восьми в довжину. За словами вчених, ці западини почали формуватися більше двох мільйонів років тому, і розташовуються уздовж лінії, де перебували епіцентри землетрусів 2012 року. Але через те, що процес розпаду плити йде дуже повільно, в найближчі 20 тисяч років у цьому районі навряд чи можна чекати сильної сейсмічної активності.
Зроблене відкриття не було цілком несподіваним. За словами авторів, Індо-Австралійська плита схожа на пазл — вона складається з трьох частин, які з'єднанні між собою і рухаються разом в одному напрямку.
Джерело: ukr.media