До появи кисню на Землі живі організми дихали миш’яком

Сучасна Земля має мало спільного з тим місцем, яким вона була навіть 2 мільярди років тому. І хоча для нас це все великі цифри, особливо в порівнянні з коротким "терміном придатності" людини. Тому не дивно, що колись стародавні мікроорганізми, які заклали основу життя на цій планеті, дихали зовсім іншими газами, ніж ми зараз, інформує Ukr.Media.

У чому суть дослідження

З курсу біології по школі або інституту ви можете пам'ятати про анаеробні і аеробні організми. До того, як кисень поширився і увійшов в частину обміну речовин у бактерій, мікроби жили в багатому сіркою і миш'яком середовищі. За словами вчених, в подібних умовах вони проіснували як мінімум мільярд років. І лише після цього кисень став невіддільною частиною еволюції організмів, яка рухає їх вперед.

Про те, що саме миш'яком дихали стародавні організми, вчені дізналися завдяки кільком факторам. Спочатку на глибині морського океану в шарі, де немає ніякого доступу до повітря, їм вдалося виявити бактерії, які не потребують кисню. І хоча такі можна зустріти в природі і навіть в космічному просторі, вони помітно відрізнялися. Для існування їм необхідний був миш'як. Однак перебування в сформованому шарі говорить про його давнє походження.

Ще одним "дзвіночком" в зв'язку з цим стали знайдені в сірководневому озері бактерії, які не потребують кисню, і ціанобактерії, які прекрасно виживають в дуже солоній воді протягом декількох тисяч років. Вони теж анаеробні, що наштовхує вчених на ідею про існуючу на Землі менш сприятливу атмосферу, коли замість звичного нам кисню, сірководень і миш'як становили основу раціону бактерій.

Пошуки аналога Землі

Це знання розширює межі пошуків життя на Землі. Якщо раніше схожу на нас біологічну форму ми шукали, орієнтуючись на воду, вуглекислий газ, кисень, то тепер миш'як і сірководень теж входять в цей список. При цьому ліміти виживання бактерій ми все ще не можемо позначити, бо кожен раз вони відсуваються.

Спочатку мікроби показують свою виживаність в космосі, потім їх виявляють на морській глибині під товстими шарами, де вони примудряються харчуватися киснем, маючи його в дуже обмеженій кількості. Таким чином, бактерії можна буде знайти де завгодно, у тому числі і на Венері. Залишилося тільки з'ясувати, яким чином вони туди потрапили і наскільки розвинене це життя.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь