26 тисяч квадратних метрів та шість поверхів: яким буде Музей Революції Гідності і Меморіал Небесної Сотні
У Києві після восьмирічної перерви відновлюються роботи з будівництва Музею Гідності та Меморіалу Небесній Сотні. До кінця листопада 2026 року планується відкрити новий простір на території каплиці, а у 2027 році — встановити меморіальну стелу з білого мармуру на Алеї Героїв Небесної Сотні.
Про це в ефірі Радіо Культура повідомив директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
За його словами, наразі триває розробка проєктно-кошторисної документації для будівлі музею.
Також були проведені громадські обговорення, де учасники визначилися з реалізацією трьох проєктів для вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні та створення Національного меморіального комплексу. Йдеться про облаштування місця пам’яті навколо каплиці та зведення меморіальної стели на Алеї Героїв, а також будівництво безпосередньо самого Музею Революції Гідності.
Яким буде простір пам’яті Героїв Небесної Сотні?
До кінця листопада 2026 року заплановано облаштувати меморіальний простір біля Екуменічної каплиці Архистратига Михаїла та Українських Новомучеників на Алеї Героїв Небесної Сотні, 4. Передбачається також оновлення меморіальної композиції з портретами Героїв Небесної Сотні. Цей проєкт буде реалізовано першочергово.
"Каплиця буде розміщена на фундаменті і буде трохи розвернута. Будуть впорядковані інші об’єкти, які там знаходяться. Територія буде розширена, а стела з портретами героїв — змінена. Дерев’яний хрест, який зазнає пошкоджень від часу, буде стабілізовано та законсервовано", — зазначив Ігор Пошивайло.
Візуалізація облаштування простору навколо каплички. Facebook/Національний Музей Революції Гідності
Наступний етап — встановлення меморіальної стели з білого мармуру на Алеї Героїв Небесної Сотні. Цей проєкт планується втілити до Дня Героїв у травні 2027 року.
"Ми плануємо відкрити через дорогу, де буде зведено музей, стелу зі 100 гранітних білих плит, присвячених кожному герою. Це та стела, яка має бути встановлена після зняття арешту на вулиці Інститутській. Вона гармонійно поєднуватиметься в єдиному ансамблі з будівлею самого музею. Зняття арешту не є передбачуваним. Офіс Генпрокурора не надає чітких оцінок. Тому ми орієнтуємося на створення місця пам’яті вже сьогодні", — зазначив Ігор Пошивайло.
За його словами, створення місця пам’яті та облаштування каплиці і зведення стели передбачає залучення коштів від меценатів.
Яким буде майбутній Музей Гідності і яку роль він виконуватиме
Третій проєкт — це будівництво Музею Революції Гідності. Його площа становитиме 26 тисяч квадратних метрів на 6 поверхів, 30% площі якого буде відведено під основну експозицію. На 70% площі розміститься, зокрема, освітній центр, дитячий музей, поінформував Ігор Пошивайло.
Проєкт Музею Революції Гідності. Facebook/Національний Музей Революції Гідності
За словами керівника музею, тут буде простір для вшанування не лише подій Революції Гідності, але й сучасних героїв України. Передбачаються майстерні, студії, зали для тимчасових виставок, куди будуть прийматися колекції з інших музеїв.
Ігор Пошивайло також вважає, що цей простір може стати важливим меморіальним центром для протокольних заходів. Сюди президент зможе запрошувати іноземні делегації.
Проєкт Музею Революції Гідності. Facebook/Національний Музей Революції Гідності
Місія цієї будівлі — "ствердити націєтворчий наратив. Українці – це окрема нація, Україна – це окрема держава. Українці мають право на власну свободу і свою гідність". Цей музей, за словами Пошивайла, продемонструє, що вони захищали свою свободу, гідність, право на майбутнє. Цей музей про те, хто такі українці і про те, що ми завжди захищатимемо свою історію, мову, культуру.
29 квітня Верховна Рада ухвалила закон про особливості проєктування та будівництва Музею Революції Гідності у Києві. Документ пропонує механізми зняття арешту із земельної ділянки на вулиці Героїв Небесної Сотні та скасування зайвих дозвільних процедур.
Читайте також:
- Міський голова українки підозрюється у привласненні земельних ділянок та розтраті коштів на суму, що перевищує 75 мільйонів гривень.
- Колишнього заступника секретаря РНБО Сівковича підозрюють у незаконному привласненні незавершеного будівництвом медичного закладу в столиці.
- Київ має намір отримати понад 4 мільярди гривень позик для підготовки до зимового періоду
