Нацбанк України підвищив облікову ставку: що це означає

НБУ підвищив облікову ставку до 13,5% річних. Простими словами – тепер вартість грошей, які банки позичають у Нацбанку, стала дорожчою. У матеріалі розкажемо детальніше про це.

Як повідомили в НБУ, це рішення спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. 

Упродовж останніх місяців інфляція зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом НБУ
У наступні місяці інфляція в річному вимірі, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив чинників з боку пропозиції продовольчих товарів, суттєві бюджетні видатки, значні темпи збільшення заробітних плат і вищий енергодефіцит під час опалювального сезону. Однак надалі інфляція має сповільнитися на тлі поступового поліпшення ситуації в енергосекторі й нарощування урожаїв. Цьому також сприятимуть заходи монетарної політики НБУ й очікуване послаблення зовнішнього цінового тиску.

З метою збереження стійкості валютного ринку, недопущення розбалансування очікувань та поступового приведення інфляції до цілі Правління НБУ вирішило підвищити облікову ставку на 0,5 в. п. до 13,5%. Це сприятиме збереженню контрольованості інфляційних очікувань та підтримає реальну дохідність гривневих інструментів. А ще підживить інтерес до строкових гривневих заощаджень, а відповідно, сприятиме зниженню тиску на курс та ціни в міру вичерпання дії тимчасових рушіїв інфляції.

 А простими словами?

Підвищення облікової ставки Національним банком України до 13,5% означає, що тепер вартість грошей, які банки позичають у Нацбанку, стала дорожчою. Простими словами, це впливає на економіку таким чином:

Кредити стають дорожчими: Зростання облікової ставки часто призводить до підвищення відсотків за кредитами для бізнесу і населення. Наприклад, якщо ви плануєте взяти кредит на житло чи авто, відсотки, які доведеться платити, можуть зрости.

Депозити можуть стати вигіднішими: Банки, щоб залучити більше коштів від населення, можуть підвищити відсоткові ставки на депозити. Це зробить зберігання грошей у банку більш привабливим.

Менше грошей в обігу: Через дорожчі кредити люди та компанії можуть брати менше позик, що зменшує кількість грошей у економіці. Це допомагає боротися з інфляцією, тобто стримувати зростання цін.

Вплив на економічну активність: Підвищення ставки може уповільнити економічне зростання, адже бізнесу стає складніше отримувати доступ до дешевих грошей для розвитку.

Цей крок Нацбанк робить для контролю за інфляцією та стабільності гривні. Якщо інфляція знижується, то ціни зростають повільніше, що позитивно для економіки в довгостроковій перспективі.

Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:

No votes yet.
Please wait...