Поминальні дні в Україні у 2024 році: дати

Щороку православні мають кілька днів, коли прийнято ходити на цвинтар, щоб вшанувати пам’ять померлих родичів. Ці дні називаються “поминальними” або “батьківськими суботами”. Також існують Вселенські поминальні суботи. Їх лише дві: М’ясопустна та Троїцька. Цими днями проходять заупокійні богослужіння.

Дні поминання померлих, або, як їх називають, батьківські суботи, щорічно відзначають кілька разів на рік, а їхні дати змінюються залежно від церковних свят і постів. Крім цього, у зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар, дати неперехідних свят зсунулися на 13 днів раніше, тож деякі батьківські суботи також змістилися. Vgorode розповість, коли у 2024 році будуть поминальні суботи і чому поминальні дні називаються “батьківськими”.

Цього року поминальні дні випадають на такі дати:

 • 9 травня – День поминання воїнів.
 • 14 травня – Радониця (Проводи). 
 • 22 червня – Троїцька батьківська субота, Вселенська батьківська субота
 • 19 жовтня – Дмитрівська батьківська субота (перед днем пам’яті Дмитра Солунського 26 жовтня за новим стилем).

Крім цього, є батьківські поминальні суботи, не вказані у календарі:

 • 27 липня – батьківська субота перед Успенським постом. 
 • 28 вересня – Покровська батьківська субота (перед святом Покрови 1 жовтня за новим стилем). 
 • 26 жовтня – Кузьмина поминальна субота.
 • 2 листопада – Михайлівська батьківська субота (перед Собором Архістратига Михаїла 8 листопада за новим стилем).
 • 9 листопада – батьківська субота перед Різдвяним постом.

Серед усіх поминальних днів є дві Вселенські поминальні батьківські суботи – це дні, коли поминають не тільки померлих родичів і близьких, а й моляться за упокій душі всіх православних християн, зокрема тих, хто загинув або помер раптово і не був похований.

Поминальна субота – що можна робити

Традиційно напередодні батьківських днів у храмах відбуваються панахиди, які називаються парастас (перекладається з грецької як “клопотання”, “прохання”). У сам поминальний день вранці відбувається літургія, на якій подають записки про упокій, замовляють сорокоуст.

До храму також несуть “панахидки” на милостиню – пісні продукти, які роздають нужденним, а вдома віряни влаштовують поминальні обіди – на стіл ставлять кутю, як символ воскресіння.

Чи треба йти на кладовище?

Щодо відвідування кладовища у батьківську суботу, це залишається на вибір вірян, але часто після церковної служби вони відвідують могилки своїх померлих родичів. Прибрати могилу вважається доброчесною справою, а також можна запалити лампадку і помолитися.

Якщо вірянам не вдається відвідати церкву та кладовище, то вони можуть провести час вдома, прочитавши молитву.

Ось яку молитву можна прочитати вдома:

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників (імена їхні), і всіх православних християн, і прости їм усякі гріхи вольні й невольні, і даруй їм Царство Небесне.

Що не можна робити в батьківську суботу

У дні поминання є низка заборон:

 • не можна говорити погано про померлих і страждати;
 • забороняється сперечатися і лаятися; 
 • не можна відмовляти в милості нужденним;
 • не слід залишати їжу на могилках і розпивати алкоголь на кладовищі;
 • не можна влаштовувати гучні поминальні трапези.

Прямої заборони на роботу в ці дні немає, але краще всі мирські справи відкласти на потім. Поминальний день слід провести у тиші та молитві – вважається, що саме наша молитва допомагає душам померлих знайти спокій, а їхні гріхи будуть прощені.

Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:

No votes yet.
Please wait...