Прощена неділя: традиції, повір’я та що не можна робити у цей день

Вже завтра, 17 березня, українці відзначатимуть особливе християнське свято, яке припадає перед Великим постом.

Як повідомляє Vgorode, цього дня віряни просять вибачення у близьких, друзів та Господа за усі образи або гріхи, що зробили протягом року.

Сейчас все самое оперативное в нашем Telegram-канале. Подписывайтесь, чтобы быть в курсе самой важной информации

Прощена неділя завжди припадає на різну дату, яка залежить від залежить від святкування Великодня і початку Великого посту.

Чому потрібно просити вибачення у Прощену неділю

Як розповідали предки, у давнину ченці з палестинської лаври Святого Сави саме цього дня йшли до Іудейської пустелі, щоб там наодинці проводити Великий піст. Всі разом вони зустрічали у храмі лише перед святом Входу Господнього до Єрусалиму просити вибачення один в одного. На той час ченці могли не пройти всі випробування і загинути.

В пам’ять про цю традицію в храмах сьогодні здійснюється Чин прощення (зазвичай увечері або після Літургії), під час якого священник просить вірян пробачити йому вільні чи невільні образи. Стає на коліна і робить доземний уклін. Люди спочатку також просять вибачення у священника, а потім і одне в одного. Потім — цілуються в знак примирення.

Як правильно просити прощення у Прощену неділю

Священники що одного слова “вибач” недостатньо, бо воно буденне. Традиційно відбувається такий діалог:

— Прости мене!

— Бог простить і я прощаю!

Важливо, водночас, щоб вибачення щиро, а не лише як данина церковній традиції.

Прощена неділя — останній день перед Великим постом, то заведено також запрошувати до себе в гості близьких та друзів, накривати щедрий святковий стіл.

Молитва на Прощену неділю, яка принесе прощення гріхів:

В руці Твого превеликого милосердя, о Боже мій, вручаю душу і тіло моє, почуття і слова мої, мої справи й все тіло, і рух душі моєї. Вхід та вихід мій, віру і проживання моє, перебіг і кінець мого життя, день і годину подиху мого, кончину мою, заспокоєння душі й тіла мого. Ти ж, о Премилосерде Боже, всього світу гріхами нездоланна Благосте, незлобивий Господи, мене, більше всіх людей грішнішого, прийми в руці захищення Твого й збав від всякого зла, очисть безліч беззаконь моїх, подай виправлення злому й окаянному мою житію і від прийдешніх гріхопадінь лютих завжди захищай мене, та ні в чому ж, коли гнівлю Твоє Людинолюбство, покривай неміч мою від бісів, пристрастей і злих людей Ворогам видимим і невидимим заборони, веди мене спасенним шляхом, доведи до Тебе, мого пристановища і бажань моїх краю. Даруй мені християнську кончину, не ганебну, мирну, від повітряних духів злоби захисти, на Страшному Твоєму Суді милостивому рабу Твоєму буди й причти мене до правиці благословенних Твоїх вівць, та з ними Тебе, Творця мого славлю на віки. Амінь.

Що не можна робити у цей день?

  • Не можна пити алкогольні напої та їсти м’ясні страви, оскільки наступного дня починається Великий піст. Не можна лаятися, конфліктувати, лихословити та сваритися.
  • Не можна вишивати, шити, в’язати та займатися рукоділлям. Забороняється також займатися тяжкою фізичною працею та роботою по дому.
  • Не можна не пробачити людині, яка цього дня просить вибачення. Після трапези не можна прибирати зі столу. Краще накрити те, що залишилося, білою скатертиною. Вважається, що це може принести у дім добробут.

Прикмети Прощеної неділі

Більшість прикмет цього свята пов’язані з погодою та млинцями, які печуть весь Масляний тиждень.

Усі млинці продали – життя буде щасливим.

Якщо перший млинець придбає жінка, першою дитиною буде дівчинка.

Скільки дівчина не зможе продати млинців, стільки років вона не зможе вийти заміж.

Ластівки прилетіли – незабаром настануть теплі дні.

Східний вітер у Прощену неділю – до швидкого потепління, південний – до теплої погоди з дощами, а північний – до холодів.

Також сни у Прощену неділю є віщими, тому необхідно їх запам’ятати.

Раніше, ми писали, що в Україні хочуть запровадити нове свято – Міжнародний день чоловіків. 

Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:

No votes yet.
Please wait...