У Музеї книги і друкарства України відкрили виставку «Пошуки щирості. Нове церковне мистецтво».
В проєкті експонується авторський іконопис й живописні пошуки Катерини Вільховецької, Оксани та Олексія Возіянових, Наталії Гладовської, Романа Селівачова, Олександра Гребенюка, Олександри Бадзим, каліграфічно-графічні композиції Олексія Чекаля, який є творцем графічного образу Православної Церкви України і представляє Україну та Українську Церкву на різноманітних мистецьких майданчиках і виставкових просторах світу.
Також представлено частину підготовчих матеріалів до розписів двох знакових для сучасного церковного мистецтва України храмів — Свято-Михайлівського кафедрального собору в м. Житомир (композиція «Апокаліпсис» та «Наруга над Христом», керівник проєкту: Денис Белянський, автори: Олексій Возіянов, Олена Носенко, Оксана Здор та ін.) та Церкви Покрови Богородиці в селі Липівка на Київщині (автори: Ігор Ступаченко та Анатолій Криволап).
Серед експонатів — видання із розписами Свято-Михайлівського кафедрального собору в м. Житомир «Мандрівка садами раю» Ганни Владимирської (керівник проєкту: Денис Белянський, дизайн Оксани Здор), композиції Галини Андрусенко, створені для оздоблення книги.
Під час відкриття виставки. Фото надане Музеєм книги та друкарства
«Відвідувачі виставки мають нагоду поміркувати над низкою запитань: яке воно — українське церковне мистецтво, що відрізняє сучасне церковне мистецтво України від, скажімо, мистецтва Греції, Болгарії чи інших православних країн? Чи можлива особиста творчість у межах іконописного канону? Чи є точки дотику між актуальним світським і релігійним мистецтвом взагалі», — пояснюють організатори виставки.
Проєкт «Пошуки щирості» покликаний віддати шану всім тим митцям, які шукали і продовжують пошуки українськості в церковному мистецтві, котрі, попри виклики часу продовжують свою справу — творять мистецтво, завжди нове, завжди щире, завжди українське.
Під час відкриття були з нами: благочинний Свято-Успенської Києво-Печерської лаври архімандрит Михаїл, голова підкомітету з питань культурної політики Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький, заступниця генерального директора заповідника з питань комунікації та інформаційної політики Олеся Крамаренко.
Модерували відкриття директор музею Валентина Бочковська, Галина Карпінчук.
Із відкриттям нового проєкту митців вітали художниця Катерина Косьяненко, кінорежисерка Галина Криворчук, книгознавець Ігор Глоба.
Звучали піснеспіви від камерного хору «Єдність» під керівництвом Владислава Лисенка.
Сьогодні лаврські митці потребують підтримки — через загрозу збільшення орендної оплати художники у небезпеці втратити майстерні.
Виставку можна побачити до 18 серпня (вул. Лаврська 9, корпус 9) щодня, крім понеділка і вівторка, з 10:00 до 17:00. Відвідування — за вартістю вхідного квитка до музею.
До слова, у серпні в Софії Київській пройде сьомий фестиваль Bouquet Kyiv Stage.
Леонід РУДЕНКО
Sourse: vechirniy.kyiv.ua