Філармонія продовжує концертний сезон. Фото: Борис Корпусенко
Цього місяця шанувальникам академічної музики підготували чимало симфонічних, камерних та інструментальних концертів. Серед них — світові прем’єри українських композиторів, присвячених сучасній війні, та дитяча антивоєнна опера «Брундібар».
Жовтень у Національній філармонії обіцяє бути щедрим на концерти камерної музики. У їх програмах — як знані європейські композитори (Фелікс та Фанні Мендельсон, Бах, Моцарт), так і українські автори (Максим Березовський, Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Іван Карабиць).
Також особливими подіями стануть музичні вечори, присвячені темі війні, — прем’єри Ігоря Щербакова, Олексія Скрипника та Євгена Станковича, мистецький проєкт про дітей війни в Україні.
Цього місяця відбудуться й ювілейні концерти — на сцені відзначатиметься 10-річчя проєкту «LADY OPERA», 60-річчя від дня створення Київського камерного оркестру.70-річчя вчителя київських баяністів Сергія Грінченка.
Ольга Чуборева. Фото: vezha.ua
ВОКАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО
5 жовтня о 19:00. «LADY OPERA»
Ансамбль пісні і танцю Збройних сил України під орудою диригента Дмитра Антонюка за участю Ольги Чубаревої (сопрано) представлять авторський «LADY OPERA», присвячений 10-річчю проєкту. Він був започаткований 2013 року та представляв за участю зірок світової оперної сцени. Поєднуючи сучасну й класичну музику, академічний вокал, великий симфонічний оркестр, хор і декорації, проєкт є яскравим й видовищним, презентує жанр «classical crossover».
За словами Ольги Чубаревої, святкування 10-тиріччя проєкту «LADY OPERA» — це вияв шани музикантам, артистам, які брали у ньому участь всі ці роки та подяка всім, причетним до проєкту, людям.
Вартість: 300-350 грн.
Симфонічний оркестр та диригент Володимир Сіренко. Фото: Національна філармонія
CИМФОНІЧНІ КОНЦЕРТИ
8 жовтня о 19:00. Закриття Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2023». «Україна. Музика війни»
Один із найбільших і найстаріших українських форумів сучасної академічної музики завершить масштабний концерт за участю симфонічного оркестру й хору.
У програмі — світові прем’єри трьох українських композиторів. Це «Тривоги наших ночей» для фортепіано з оркестром Ігоря Щербакова, Третя симфонія («Галина») для скрипки й оркестру Олексія Скрипника та твір «Музика війни» для симфонічного оркестру й хору Євгена Станковича, що дав назву концерту. Головною й наскрізною у заявлених творах є тема війни.
Митці пишуть свій «літопис війни» — подекуди болісний, а втім, одночасно й рятувально-терапевтичний. Саме такою, за словами композиторки Вікторії Польової, стала для неї її «Bucha. Lacrimosa», що прозвучить у програмі. Композиторка написала твір після того, як побачила фотографії страшних звірств, зчинених у Бучі.
На сцені — Національний симфонічний оркестр України під орудою диригента Володимира Сіренка та Національна капела України «ДУМКА» під керівництвом Євгена Савчука. Солісти — Назарій Пилатюк (скрипка) та Євген Геплюк (фортепіано).
Вартість: 250-400 грн.
25 жовтня. Бедржих Сметана. «Моя Батьківщина». Національний президентський оркестр
На сцені філармонії повністю прозвучить цикл симфонічних поем «Моя Батьківщина» — найвідоміший твір чеського класика Бедржиха Сметани. До цього неодноразово виконувались окремі частини.
Бедржих Сметана відіграв вагому роль у творенні музичної ідентичності своєї країни, беручи активну участь у націоналістичному русі в Чехословаччині ХІХ століття. «Má vlast» («Моя Батьківщина») — свідчення його любові й зачарованості рідним краєм. Це цикл із шести поем, створених протягом п’яти років, які зображують різні картини ландшафту, природи, фольклорні сторінки країни композитора. Цей видатний твір проклав шлях до визнання Сметани, який відтак здобув статус одного із найвидатніших композиторів і патріотів Чехословаччини.
Вартість: 250-400 грн.
Київський камерний оркестр. Фото зі сторінки оркестру
КАМЕРНІ КОНЦЕРТИ
9 жовтня о 19:00. Київський камерний оркестр. Фелікс та Фанні Мендельсон
Під орудою диригентки Наталії Пономарчук прозвучать твори Фелікса Мендельсона Бартольді та Фанні Мендельсон. Ім’я Фанні Мендельсон (у заміжжі — Гензель), рідної сестри композитора, менш знане широкому загалу. Втім, у ХІХ столітті Фанні була однією з небагатьох відомих жінок-композиторок Європи. А також вправною піаністкою та співачкою. Її голосом захоплювався Гьоте, котрий присвячував їй свої вірші, а та, своєю чергою, перекладала їх на музику й сама ж виконувала. Фанні вела активну концертну діяльність, виконувала твори Баха, Моцарта, Бетховена, зокрема, музику свого брата Фелікса.
У концерті пролунає Увертюра до мажор Фанні Мендельсон, а також Третя («Шотландська») симфонія й Струнний квартет Мендельсона, відомий також як «Реквієм за Фанні».
Вартість: 250-400 грн.
15 жовтня о 19:00. Київський камерний оркестр. Валентин Сильвестров
Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук за участю солістки Інни Галатенко (сопрано) пропонують насолодитися музикою нашого геніального сучасника, композитора Валентина Сильвестрова.
Від початку російського повномасштабного вторгнення в Україну музика Сильвестрова лунає в найрізноманітніших проєктах на підтримку України. Утім, статус найвідомішого у світі українського композитора Валентин Сильвестров отримав задовго до війни.
Сьогодні — на тлі руїн, смертей, болю, що лишає після себе ця жахлива війна — лагідна, ніжна, світла музика Сильвестрова набула для нас нової значущості, нового сенсу. Його твори, особливо ті, що були написані під час війни, здається, створені спеціально для того, щоби втішати, лікувати зранені душі. На концерті презентують один із нових творів композитора — Кантату на вірші Павла Тичини й Володимира Сосюри (світова прем’єра).
Вартість: 250-400 грн.
17 жовтня о 19:00. Бах, Березовський, Елгар, Бріттен. Національний камерний ансамбль «Київські солісти»
Це буде своєрідна мандрівка у часі й просторі. Відкриє вечір Перша симфонія генія українського бароко Максима Березовського. Майже 200 років твір вважався втраченим, і лише 2002-го партитуру було віднайдено в архівах Ватикану, а відтак симфонія уперше прозвучала в Україні.
В епоху західноєвропейського бароко занурить музика Йоганна Себастьяна Баха. Його Концерт для двох скрипок з оркестром — музичний діалог солюючих інструментів з оркестром. Яскраві сторінки музичного ХХ століття — музика Едварда Елгара й Бенджаміна Бріттена. Крім «Простої симфонії» Бріттена, прозвучить також його «Lachrymae», роздуми на теми пісні Джона Довленда, видатного композитора і лютніста епохи Відродження.
Вартість: 250-400 грн.
20 жовтня о 19:00. «VIVAT МОZАRТ!». Камерний оркестр «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії
Програма відбудеться у рамках проєкту «Філармонія нескорених», спрямованого на підтримку музикантів із окупованих, деокупованих та прифронтових українських міст. Він стартував 20 лютого минулого року із концерту Камерного оркестру «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії під керівництвом диригента Василя Крячка. Маріупульський оркестр під орудою маестро виступить знову перед киянами.
Цього разу у програмі — твори Моцарта, знаменита Симфонія №40, а також Концерт №20 для фортепіано з оркестром, де солісткою виступить киянка Олександра Зайцева.
Вартість: 250-400 грн.
26 жовтня о 19:00. Київський камерний оркестр. Міхеїл Менабде (Грузія)
Диригент Міхеїл Менабде знову виступить у Києві. Цього разу — із українським баяністом-віртуозом Ігорем Саєнком. Концерт присвячений 60-річному ювілею від дня створення Київського камерного оркестру.
За словами Міхеїла Менабде, саме Ігор Саєнко запропонував спільно виконати в сезоні твір Гії Канчелі Kapote (із грецької — «одного разу») для баяна і камерного оркестру. У програмі, крім Канчелі, прозвучить Третя камерна симфонія ще одного знаменитого грузинського композитора Сулхана Насідзе, Мusica dolorosa латиського композитора Петеріса Васкса і п’єса українського композитора Максима Шалигіна «Ангел» у версії для баяна і струнних, присвячена пам’яті Гії Канчелі.
Вартість: 250-400 грн.
29 жовтня о 19:00. Блох, Малер, Грабовський, Сильвестров, Карабиць. Національний камерний ансамбль «Київська камерата»
Поруч із творами західноєвропейських класиків, Ернста Блоха та Густава Малера, у концерті Національного ансамблю «Київська камерата» під орудою диригента Олега Маринченка прозвучить музика українських композиторів-шістдесятників — Леоніда Грабовського, Валентина Сильвестрова та Івана Карабиця.
Усіх трьох митців поєднує не лише епоха, а й одна композиторська школа, яку вони представляють: школа Бориса Миколайовича Лятошинського. Прозвучать авангардні «Пастелі» на вірші Павла Тичини для голосу й 4-х струнних інструментів Леоніда Грабовського, «24 прелюдії для фортепіано» Івана Карабиця для струнного оркестру та два твори Валентина Сильвестрова — меланхолійну «Елегію» й дві пісні із присвяченої Арво Пярту Кантати №4 для сопрано, фортепіано і струнних.
Вартість: 200-350 грн.
Сергій Хмельов.
ДЖАЗ
18 жовтня о 19:00. «Далека зірка. Сергій Хмельов». Вечір джазової музики
Цей концерт пам’яті джазмена та перкусіоніста Сергія Хмельова, який відійшов у квітні цього року на 65 році життя. На вечорі виступлять як його друзі, так і ті, хто продовжує справу його життя. Прозвучить, зокрема, твір Хмельова «Далека зірка», який він написав для Квартету саксофоністів, і який дав назву цьому концерту.
Вартість: 250-400 грн.
ДІТИ І ВІЙНА
31 жовтня о 19:00. Ганс Краса. Дитяча антивоєнна опера «Брундібар»
Мистецький проєкт присвячений темі дітей війни в Україні. Дитяча опера «Брундібар» стала всесвітнім мистецьким символом боротьби з абсолютним злом – нацизмом. Основною темою опери є діти війни. Ця тема як ніколи співзвучна сьогоденню, коли українські діти потерпають від жорстокості та агресії північного сусіда, історія про дітей, в яких украдене їх дитинство. Діти в опері, як символ чистоти, разом з друзями перемагають пожадливого та брехливого Брундібара та допомагають своїй матері одужати від хвороби.
Опера написана чеським композитором Гансом Краса (1899 — 1944) за лібрето Адольфа Гоффмайстера у 1938 році, прем’єра відбулася у 1943 році за участю дітей концентраційного табору Терезієнштадт (Терезин) в окупованій Чехословаччині.
Оперу у концертній версії виконають Дитячий хор Київського державного музичного ліцею ім. М. Лисенка, Оркестр Академії мистецтв Таврійського національного університету. Диригент – постановник Антоній Кедровський, режисер – постановник Максим Добролюбов, сценографія – Олександр Білозуб, продюсер проєкту – Максим Добролюбов.
Вартість: 200-350 грн.
Національний духовий оркестр.
ІНСТРУМЕНТАЛЬНА МУЗИКА: орган, фортепіано, духові, баян
6 жовтня о 19:00. «Орган нон-стоп»
У органному речиталі соліст Національного Будинку музики Максим Сидоренко представить свій улюблений репертуар періоду епохи бароко — прозвучать твори Баха, Генделя й Вівальді.
Вартість: 350 грн.
10 жовтня о 19:00. Бетховен, Шуман, Бібік. Максим Шадько (фортепіано)
Крім творів західноєвропейських класиків, Бетховена й Шумана, особливу увагу у програмі концерту лауреата міжнародних конкурсів Максима Шадька привертає музика Валентина Бібіка (1940 — 2003), яскравого українського композитора, представника харківської школи.
Валентин Бібік — автор понад 150 творів переважно великої форми. У сольному концерті Максима Шадька прозвучить Сьома фортепіанна соната Бібіка, твір зрілого періоду творчості композитора, що припадає на 1980-ті роки. Цей період характеризується поміркованістю, виваженістю.
Вартість: 250-400 грн.
14 жовтня о 19:00. «Ігри розуму». Елгар, Барнс, Національний духовий оркестр
Національний духовий оркестр України під орудою диригента Івана Стецького виконає дві українські прем’єри: «Енігма-варіації» англійського композитора межі ХІХ-ХХ століття Едгара Елгара і Третю («Трагічну») симфонію сучасного американського композитора Джеймса Барнса.
«Енігма-варіації» Елгара — твір, створений між жовтнем 1898 і лютим 1899 року та присвячений друзям композитора. Кожна варіація містить певну ідею, засновану на тій чи іншій особистості, або якомусь характерному випадку, відомому лише двом людям. У цьому концерті «Енігма-варіації» уперше в Україні прозвучать у перекладенні для духового оркестру.
Другий твір програми — Третя симфонія для духового оркестру Джеймса Барнса, відома також під назвою «Трагічна» (1994). Композиція присвячена трагічно загиблій доньці автора. Це твір великого розчарування, гіркоти, відчаю та зневіри — усіх його особистих почуттів після втрати доньки. Фінал являє собою відродження духу та примирення.
Вартість: 250-400 грн.
22 жовтня о 19:00. Ференц Ліст. Даніель Лебхардт (фортепіано)
Вже традиційно 22 жовтня Національна філармонія України відзначає День народження класика угорської музики Ференца Ліста. Перед киянами виступить знаний угорський піаніст Даніель Лебхардт із монографічною програмою.
Прозвучать, зокрема, твори, що пов’язують Ліста з Україною. Це фортепіанний цикл «Колоски Воронинець» та «Мазепа» із циклу «Трансцендентні етюди». Відомо, що Ференц Ліст часто гостював у Воронівцях Хмільницького району, що на Вінниччині, де жила його кохана, княгиня Кароліна Вітгенштейн.
Вартість: 300-500 грн.
24 жовтня о 19:00. Бах, Мендельсон. Ганна Бубнова (орган)
Гру на органі солістка Національного будинку музики Ганна Бубнова порівнює з молитвою. Левову частку її репертуару посідають твори улюбленого композитора артистки Йоганна Себастьяна Баха: практично вся творча спадщина митця — духовна музика — це своєрідне звернення до Господа.
Символічно, що, крім музики Баха, у концерті прозвучить музика Фелікса Мендельсона. Саме Мендельсон наприкінці ХІХ століття «відкрив» сучасникам музику великого Баха, яка після смерті композитора майже упродовж століття поступово відходила в забуття.
Вартість: 250-400 грн.
28 жовтня о 19:00. Сергій Грінченко (баян). Ювілейний концерт
Сергій Степанович Грінченко — улюблений вчитель київських баяністів відзначає своє 70-річчя. У концерті, присвяченому ювілею, маестро продемонструє різні сторони свого таланту: виступить і як соліст, і як акомпаніатор, і у складі Ансамблю «Рідні наспіви», з яким він починав свій творчий шлях. Родзинкою вечора стануть імпровізації музиканта на теми, які запропонують самі слухачі.
У концерті візьмуть участь Національний академічний духовий оркестр України під орудою диригента Олексія Рощака та баяніст Ігор Саєнко — яскравий представник потужної молодої генерації українських музикантів — вихованець й один з улюблених учнів Сергія Грінченка у Національній музичній академії України.
Вартість: 200-350 грн.
Кіт у чоботях та шедеври класики: афіша Національної опери на жовтень. У другий місяць осені головний музичний театр працюватиме чотири дні на тиждень, однак час показу вистав все ще залишається денним: о 17.00 в будні та о 15.00 в вихідні дні.
Цього місяця в афіші театру окрім найпопулярніших творів світової та української оперної та балетної класики, глядачі також зможуть побачити й ряд сучасних неокласичних постановок, що вже здобули неабиякий успіх серед київської публіки.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua