Тетяна Таякіна та Валерій Ковтун в головних ролях у балеті «Сільфіда». Фото з архіву Національної опери України
На думку балетних критиків, вона була неперевершеною артисткою лірико-романтичного плану, а її сценічне мистецтво завжди вирізнявся тонким відчуттям стилю, академічною чистотою і довершеністю.
Днями відійшла у вічність видатна українська артистка балету, народна артистка України Тетяна Таякіна. Їй було 72 роки.
Про смерть відомої артистки повідомили на сторінці Київського-державного-фахового Хореографічного Коледжу:
«З сумом повідомляємо про важку втрату! Відійшла у вічність Тетяна Олексіївна Таякіна — видатна українська артистка балету, педагог, народна артистка України, лауреат Державної премії України ім. Т.Шевченка, премії Анни Павлової Паризької Академії танцю (1977), міжнародних конкурсів».
Тетяну Таякіну знають не лише як неперевершену артистку балету, майстерність якої захоплювала численну глядацьку аудиторію, але і як щедру на віддачу, справедливу, вимогливу викладачку.
Тетяну Таякіну називали зіркою українського балету. Фото з архіву Національної опери України
Видатна артистка виконували роді лірико-романтичного амплуа. Фото з архіву Національної опери України
«Близько двадцяти років Тетяна Олексіївна Таякіна здійснювала керівництво Київським державним хореографічним училищем, за цей час було підготовлено не одне покоління талановитих артистів балету, що є окрасою вітчизняного та світового балету.
За цей період були збережені та сформовані традиції балетної школи: любов до професії, спадкоємність поколінь, повага до майстрів танцю, поєднання класичного та сучасного, турбота про майбутнє покоління артистів», — йдеться у дописі.
Тетяна Таякіна та Валерій Ковтун у витсаві «Жізель». Фото з архіву Національної опери України
На трагічну звістку про смерть Тетяни Таякіної відреагували у рідному театрі, де вона впродовж 20 років була зіркою українського балету.
Архіваріус Національної опери України Лариса Тарасенко зазначила у своєму дописі у Facebook.
«Надзвичайно сумна новина: сьогодні, 9 грудня на 73 році життя відійшла у вічність легендарна українська балерина, солістка Національна опера України імені Т. Г. Шевченка» Тетяна Таякіна.
До болю важко усвідомлювати, що українське хореографічне мистецтво втратило яскраву творчу особистість, балерину, з ім’ям якої пов’язані яскраві сторінки національної хореографічної школи», — зазначила Лариса Тарасенко.
Фото з архіву Національної опери України
Фото з архіву Національної опери України
Фото з архіву Національної опери України
Фото з архіву Національної опери України
За словами дослідниці історії Національної опери України, Тетяна Таякіна належала до плеяди блискучих виконавців класичних партій, серед яких особливої неповторності набули у її виконанні образи Мавки, Жізелі, Кітрі, Нікії, Раймонди, Сильфіди, Джульєтти, Фрігії, Одетти-Оділії, Сванільди, Аврори, Ширін…
Бездоганна академічна відточеність танцю, внутрішня поезія і ліричність надавали її героїням особливої романтичної піднесеності, проникливості й неповторності.
«З ім’ям Тетяни Таякіної пов’язана низка закордонних гастролей, де вона, як виконавиця головних партій, з мистецькою довершеністю репрезентувала досягнення українського балету», — розповідає Лариса Тарасенко.
Тетяна Таякіна та Валерій Ковтун у виставі «Дон Кіхот». Фото з архіву Національної опери України
Також театрознавиця згадує її неповторний дует з Валерієм Ковтуном.
«Дует Таякіна-Ковтун став не просто зірковим, а взірцевим для багатьох виконавців-сучасників і наступних поколінь артистів, а також своєрідною візитівкою київського та українського балету. Вони мали внутрішню спорідненість, яка сприяла їм у створенні неповторного світу героїв, у якому особливе місце займає поетика почуттів. Вони зачаровували насамперед умінням невимушено і легко передавати величну красу, щирість і ніжність, піднесеність і внутрішню чистоту…» — підкреслює Лариса Тарасенко.
Тетяна Таякіна за лаштунками з сином Кирилом. Фото: Микола Козловський
Своїми зворушливими спогадами про Тетяну Таякіну поділилися також і сучасні балетні прими.
«Моя балетна мама. Жінка, яка завжди в мене вірила! Легенда світового балету, Тетяна Олексіївна Таякіна, яка завжди давала мені вірні установки.
Вона навчила мене залишати весь біль поза класом та залою. Видавати максимум та танцювати, як в останнє…
Вона була з тих, хто дотримується правила: Кого люблю, того і бʼю! Тож на випускному іспиті замість 32-х фуете, я крутила 64!
Вдячна назавжди за той неоціненний досвід та кропітку щоденну працю ….
За любов ….
За приклад ….
За натхнення ……
Її імʼя завжди буде лунати у стінах Київському хореографічному коледжі, а вдячність за її професіоналізм, який вона передала сотням учнів, буде вічна… «- згадує у своєму дописі у Facebook прима-балерина Катерина Кухар.
Тетяна Таякіна, Катерина Кухар та учениці Київського балетного коледжу. Фото зі сторінки Катерини Кухар
ЇЇ колега, балетна прима Наталія Мацак у своєму дописі зазначила:
«Вдячна, що Ви були у моєму житті, вдячна що приділяли мені час і ділилися своїм неймовірним досвідом. Пам’ятаю та бережу ці спогади та знання, як скарб.Нехай Ваша душа отримає спокій та легкість в кращому світі».
Також на сумну звістку відреагували у київській театральній спільноті Renata Tebaldi Spiriitus.
«А ми все сиротіємо і сиротіємо… Тетяна Таякіна у танці — це одне з небагатьох моїх величезних художніх вражень, які сформували в мені уявлення про те, яким має бути справжнє мистецтво. І це, як я вже зараз розумію, був такий рівень технічної довершеності та художньої виразності, який в усьому світі могли продемонструвати лише одиниці… Невимовно сумно…», — йдеться у дописі.
Тетяна Таякіна залишила сцену у 38 років, присвятивши себе викладацькій роботі. Фото з відкритих джерел
Колеги по сцені та глядачі згадують мистецьку самовідданість, великий талант і творче натхнення. Творчий доробок Тетяни Таякіної назавжди залишився в історії українського балету.
Вічна пам’ять!
До теми: пішов з життя відомий київський актор та режисер Олександр Крижанівський. У 2000 році він заснував Київський академічний театр на Печерську, де працював директором та художнім керівником.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua