13 фактів про планету Земля, які вас здивують!

Думаєте, що знаєте про свою планету все?

1. Більше 4 млрд років тому наша планета була червоною

Не було ні води, ні лісу. Земля оберталася по спіралі з колосальною швидкістю, а один день на планеті тривав всього 6 годин. Навколо земної орбіти кружляли астероїди, замість суші – хвилі лави і згустки газів, при цьому Місяць вплив на гравітаційне поле в 25 разів сильніше, ніж сьогодні. Як же Земля стала такою, якою ми її знаємо? Завдяки бактеріям, що навчилися поглинати сонячне світло і виробляти хлорофіл, інформує Ukr.Media.

2. Зникнення 80% живих істот викликала одна бактерія

Існує теорія, згідно якої близько 253 мільйонів років тому, коли вимерло більше 80% всіх морських істот, аномалія була викликана розмноженням бактерії метаносарцини, яка виробляє метан і живе практично скрізь – і в водах океанів, і у нас в кишечнику. З іншого боку, таке масове вимирання тварин призвело до появи предків динозаврів.

3. Місяць – частина Землі

Згідно ще однієї теорії, на самому початку не було навіть Місяця. 4,3 млрд років тому Земля зіткнулася з планетою Тейей, в результаті потужного вибуху частина її мантії зірвалася і утворила супутник. А ще, судячи з нерівномірної поверхні Місяця, супутників могло бути кілька, що призвело до їх зіткнення і утворення додаткових кратерів.

4. Сонячне світло доходить до Землі за 8 хвилин

Відстань між нашою планетою і Сонцем величезна – близько 150 мільйонів км, ось чому світло долітає до Землі з різницею майже в 500 секунд.

5. Коли-небудь всі континенти знову об'єднаються

Востаннє всі материки об'єдналися в один суперконтинент десь 300 мільйонів років тому, вчені дали йому назву "Пелагея". Трохи пізніше земля розкололася на 2 частини – Гондвану і Лавразію, які розділилися ще на 6 материків, відомих зараз. Але через 260-290 мільйонів років континенти зустрінуться знову і стануть єдиним цілим.

6. В надрах нашої планети стільки золота, що їм можна покрити всю поверхню земної кулі

Найбільше золота заховано на дні океанів. Якщо його добути, кожна людина зможе стати щасливим володарем 5 кг дорогоцінного металу. Правда, до того моменту він перестане бути таким! А ще тонни золота містяться в морській воді, на жаль, у розчиненому вигляді.

7. Резерви прісної води налічують всього 2,5% від загальної маси

Так-так, інші 97,5% належать морям і океанічним басейнам, в яких вода солона і спочатку не придатна для пиття. Ще один момент: майже 70% усієї прісної води приховано в льодовиках, 20% містить озеро Байкал, решта припадає на річки, озера і атмосферу в цілому. Лякаюча статистика, чи не правда?

8. Найсухіше місце на Землі розташовується в білосніжних долинах Антарктиди

Так, чилійська пустеля, яка не бачила опадів більше 2 тис. років, займає лише другий рядок у топі найбільш посушливих місць на Землі. Перше належить Сухим долинах протоки Мак-Мердо, які не зрошувалися водою більше 2 мільйонів років. А ще тут вирують найбожевільніші вітру, які розганяються понад 310 км/год.

9. Сама низька, висока і глибока точки Землі

Ні для кого не секрет, що Мертве море знаходиться на першому місці серед найнижчих точок Землі – 432 м нижче рівня моря, при цьому воно продовжує падати з досить високою швидкістю. Глибина Маріанської западини з недавнім вимірам в точці «Безодня Челленджера» досягла позначки в 10994 м нижче рівня моря. А звання найвищої вершини продовжує утримувати гора Джомолунгма (розташована в Гімалаях) з висотою в 8848 метрів.

10. Найгустіша і низька щільність населення

Якщо ви інтроверт в кубі, саме відповідне для вас місце – це Канада, територія Нунавуте, де густота населення не перевищує 0,02 чол/км?. А ось найбільш густо населений регіон, де вам точно не дадуть дихати, – Бангладеш, в якому проживає понад 1087 осіб/км?.

11. Через еліпсоїдну форму Земля має нерівномірну гравітацію

Вчені виявили коливання гравітації, викликані однаковою масою Землі і рухами її магми. Так, Гудзонова затока в Канаді має дещо занижені показники гравітації, що, по суті, є аномалією. Причина криється в тому, що Земля досі не встигла відновитися після льодовикового періоду, який зрушив частину її маси, значно деформувавши кору.

12. Саме нищівне виверження вулкану сталося в Індонезії

На горі Тамобра в 1815 році відбулося таке сильне виверження, що його гуркіт можна було почути за 2 тис. кілометрів від самої точки подій. Тоді шкала VEI приписала йому 7 балів з 8. Сьогодні найнебезпечнішим за підрахунками метеорологічних центрів буде виверження Кумбре-В'єха, наслідками якого стануть стометрові хвилі, що накриють Західну Африку і частину Америки.

13. Озера на нашій планеті можуть вибухати

Ця дивина може трапитися з тими озерами, які розташовані в кратерах вулканів, за типом Ніоса і Ківу в Камеруні. Так, магма під ними виділяє велику кількість СО2, який накопичується на дні озера і в будь-який момент може вибухнути, перекривши кисень.

Але самий вражаючий факт про Землю: це єдина планета в Чумацькому Шляху, яка має атмосферу, океани води і барвисті природні ландшафти, саме існування яких дозволило з'явитися людині. Хіба це не дивовижне відкриття, яке виділяє її серед мільярдів інших планет?

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь