Біологічне різноманіття: 5 причин, чому воно важливе?

Земля наповнена життям: від величезних синіх китів до крихітних бактерій і грибків. Це єдина планета, на якій є хоч якесь життя, причому на ній так багато видів, що ми навіть не знаємо, скільки їх, інформує Ukr.Media.

Однак ми знаємо, що в даний час Земля надзвичайно швидко втрачає види. Ми спостерігаємо масове вимирання — те, що відбувалося принаймні п'ять разів на Землі.

Вимирання — це частина еволюції. Види зникають швидше, ніж коли-небудь за історію людства: швидкість вимирання хребетних тварин в даний час в 114 разів вища, ніж будь-коли в історії. Люди впливають на ці процеси кількома способами, від браконьєрства до забруднення, але фактор № 1 — скорочення середовища проживання.

Дослідження показали, що 58 відсотків поверхні Землі — області, де проживає 71 відсоток всіх людей — вже втратили досить біорізноманіття.

Це, звичайно, звучить страшно. Але чому так важливе біорізноманіття? Хіба не можуть технології підтримувати цивілізацію в робочому стані, незалежно від того, що відбувається з дикою природою в лісах, які зникають, луках або водно-болотних угіддях? Ось погляд на те, чому біорізноманіття має велике значення і чому в наших власних інтересах зберегти те, що залишилося.

Їжа

Близько 75 відсотків наших продовольчих запасів припадає на 12 видів рослин, а понад 90 відсотків світового тваринництва на 15 видів ссавців і птахів. Це оманливо, тому що ці 27 видів не могли б існувати без допомоги сотень тисяч менш відомих видів, які працюють за лаштунками.

Широкий спектр дикої природи бере участь у сільському господарстві, включаючи кажанів, бджіл, птахів, метеликів, жаб, сонечок, і інших.

Здоров'я

Біорізноманіття пов'язане зі здоров'ям людини декількома способами. Маючи різноманітну суміш рослин, грибів і тварин, ми забезпечуємо харчування, яке захищає наші тіла від хвороб та інших проблем. Більш високе біорізноманіття також було пов'язане з більш низькими випадками захворюваності людей на хворобу Лайма, малярію, гостру респіраторну інфекцію.

Але навіть коли ми не можемо уникнути хвороби, біорізноманіття все одно приходить на допомогу. Медичні відкриття часто починаються з вивчення біології, або генетики рослин, тварин, грибів і бактерій.

Послуги екосистем

Їжа і медицина — це усього лише дві з багатьох «послуг екосистем». Ось ще кілька прикладів:

• Чисте повітря: від лісів до океанського фітопланктону, кисень, яким ми дихаємо, генерується фотосинтезуючими членами екосистем по всьому світу.

• Чиста вода: ліси допомагають ґрунту поглинати більше води, що може зменшити повінь, обмежити ерозію, відфільтрувати забруднюючі речовини.

• Здоровий ґрунт: ґрунт багатий великою кількістю членистоногих і мікроорганізмів, які легко не помітити, але вони необхідні для забезпечення їжею більш великих тварин, вони переносять поживні речовини.

• Сировина: екосистеми забезпечують нас різноманітною сировиною, включаючи деревину, біопаливо і рослинні олії як диких, так і культурних видів.

Стійкість

Одним з найбільш важливих аспектів біорізноманіття є те, що воно забезпечує безпеку і стійкість. Біорізноманіття захищає екосистеми від зниження їх функціонування, тому що більша кількість видів дає більше гарантій того, що хтось буде продовжувати існувати, навіть якщо інші зазнають невдачі.

Етика, естетика

Існує багато практичних причин для збереження біорізноманіття. Це економить нам гроші і зусилля, захищає наші життя та засоби до існування, і гарантує, що у нас буде їжа.

Залишаючи біорізноманіття недоторканим, ми дозволяємо природним еволюційним процесам продовжуватися. Це довгострокова перевага, що виходить за рамки людських життів, але це не означає, що вона не важлива. Еволюція дозволяє організмам адаптуватися до змін навколишнього середовища, і хто ми такі, щоб втручатися в це? Оскільки люди можуть процвітати, не руйнуючи, навіщо нищити?

І, нарешті, найголовніша цінність біорізноманіття — це краса. Час, проведений на природі, несе багато переваг для людей, для творчості, поліпшення пам'яті та більш швидкого зцілення. Почуття благоговіння при вигляді природи може навіть знизити рівень прозапальних процесів в організмі. Все, що потрібно, — зайти в ліс, щоб зрозуміти, що нам пощастило не тільки бути живими, нам пощастило, що світ навколо нас теж живий.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь