Чи шкідливо жити поряд із лінією електропередачі

В інтернеті пишуть, що жити поряд із ЛЕП шкідливо: є ризик розвитку онкології та інших захворювань, пов'язаних із серцем, судинами, нервовою системою. Але де міфи, де правда, інформує Ukr.Media.

Електромережі генерують низькочастотне електромагнітне поле. Під ЛЕП і всередині трансформаторних підстанцій напруга магнітного поля може бути більшою за безпечний норматив, але в міру віддалення від них воно різко падає.

Тому в будинках, розташованих за 200-300 метрів від ЛЕП і підстанцій, напруга магнітного поля така сама, як у будь-якій іншій міській квартирі. Отже, жити там безпечно.

Що таке ЛЕП та трансформаторні підстанції

Електричні мережі влаштовані складно. Якщо трохи спростити, логіка передачі електроенергії на великі відстані виглядає так.

Електричний струм виробляють електростанції. У житлові будинки електрика з електростанції потрапляє лініями електропередачі, або ЛЕП. Вони бувають кабельними — у цій ситуації дроти ізольовані та покладені під землю — і повітряними, коли дроти не ізольовані та натягнуті між стовпами-опорами.

У Європі та в Україні електрика найчастіше передається на великі відстані у вигляді змінного струму із частотою 50 Гц. А в США та деяких інших країнах — із частотою 60 Гц.

Але коли струм тече проводами, частина електроенергії розсіюється у вигляді тепла. Щоб уникнути енерговтрат, струм з електростанції відводять на трансформаторну підстанцію, яка підвищує його напругу, іноді — в десятки разів.

Чим вище напруга, тим на більшу відстань можна передати електроенергію без втрат. Тому ЛЕП розбивають на ділянки з різними класами напруги. Від електростанцій до міст електрику зазвичай доставляють ЛЕП з напругою від 110 до 750 кВ: чим далі її треба доставити, тим напруга вища.

Але електроенергія з такою високою напругою не підходить для домашніх електроприладів. Тому перед подачею до будинків електрику кілька разів подають на понижуючі трансформаторні підстанції, які зрештою зменшують напругу до 220 В.

Чому вважається, що жити поряд з ЛЕП та підстанціями шкідливо

Коли змінний електричний струм тече по лінії електропередачі, навколо нього виникають електричні та магнітні поля з такою самою напругою. Зазвичай частота струму та електромагнітного поля навколо — 50-60 Гц. Це дуже низькі частоти, тому електромагнітне поле є низькочастотним.

Низькочастотні електромагнітні поля впливають на тіло людини так само, як на будь-який інший матеріал, що складається із заряджених частинок. Тобто індукують усередині нього електричний струм, який тече через тіло до землі.

Сила струму, що виникає в тілі людини, залежить від напруги електромагнітного поля, а поруч із ЛЕП та підстанціями напруга може бути дуже високою. Тому вчені тривалий час побоювалися, що струм, що виникає в тілі людей, що живуть поблизу, заважатиме нормальній роботі клітин організму. Наприклад, зашкодить нервову систему, адже нервові клітини передають інформацію від тіла до мозку та назад за допомогою електрики.

Як електромагнітні поля від ЛЕП та трансформаторних підстанцій насправді впливають на здоров'я

Те, як електромагнітні поля дуже низької частоти впливають на здоров'я, вивчають дві міжнародні організації: Міжнародна комісія із захисту від неіонізуючого випромінювання, або ICNIRP, та Інститут інженерів електротехніки та електроніки — IEEE.

Співробітники цих організацій виявили, що струм, вплив якого людина може відчути, виникає лише при напрузі електромагнітного поля 120-159 мВ/м.

Люди, які перебувають у такому полі, описують слабке мерехтіння на периферії полів зору — магнітні фосфени, які виникають через стимуляцію струмом зорового нерва, — і іноді відзначають легке поколювання в шкірі та м'язах, яке також викликає індукований струм. Як тільки людина виходить із зони магнітного поля, поколювання припиняється і зір приходить у норму.

Якщо напруга електромагнітного поля нижче 120-159 мВ/м, струм, що виникає в тілі, на роботу нервової системи і м'язів не впливає. Якщо вище — є ризик зупинки серця та опіку тканин.

Щоб гарантовано уникнути пошкодження тканин, ICNIRP та IEEE випустили рекомендації щодо обмеження впливу електромагнітних полів на населення. Вони навмисно були складені з великим запасом. Автори рекомендацій розділили всіх людей на дві групи:

 • Робочі на електростанціях і трансформаторних підстанціях можуть зазнавати впливу низькочастотних електромагнітних полів, якщо їх напруга при 60 Гц не перевищує 8,3 кВ/м, а при 50 Гц — 10 кВ/м.
 • Населення в цілому, включаючи вагітних жінок та новонароджених дітей, може піддаватися впливу низькочастотних електромагнітних полів, якщо їхня напруга при 60 Гц не перевищує 4 кВ/м, а при 50 Гц — 5 кВ/м.
 • Виміри показують, що на землі під високовольтними ЛЕП і всередині деяких трансформаторних підстанцій напруга електричного поля зазвичай не перевищує 5 мВ/м, але може досягати 10 мВ/м більше нормативу для населення.

  Проте вже на відстані 50-100 метрів від ЛЕП і всього 3-8 метрів від трансформаторної підстанції напруга електромагнітного поля падає так різко, що його вплив не відрізняється від рівня впливу у навколишньому середовищі.

  Судячи з тих даних, що ми маємо, навіть якщо будинок розташований в межах 55 метрів від ЛЕП, його мешканцям все одно нічого не загрожує.

  Провідні міжнародні наукові організації — у тому числі ВООЗ, європейський Науковий комітет із ризиків для здоров'я, що виникають і нещодавно виявлені, SCENIHR, та американське Товариство фізики здоров'я, HPS — десятиліттями вивчали і продовжують вивчати вплив низькочастотних магнітних полів на здоров'я. І вони досі не виявили жодних відомих ризиків для людей, які мешкають поруч із високовольтними лініями електропередачі.

  Теоретично люди могли б без шкоди здоров'ю жити навіть за 3-5 метрів від трансформаторних підстанцій. Але оскільки деякі великі підстанції пожежонебезпечні і голосно шумлять, їх рекомендується будувати не ближче ніж за 10 метрів від будинків.

  Чому ЛЕП та трансформаторні підстанції не викликають рак

  Деякі види електромагнітного випромінювання справді можуть викликати рак. Але щоб це сталося, випромінювання має нести багато енергії.

  Електромагнітне випромінювання поширюється хвилями. Кількість енергії, яку нестиме така хвиля, залежить від кількості його коливань на секунду, тобто від частоти. Чим вона вища, тим більше енергії.

  Високочастотне випромінювання з великою кількістю енергії називається іонізуючим. До нього відноситься, наприклад, рентгенівське випромінювання з частотою від 31016 до 31019 Гц.

  Під впливом іонізуючого випромінювання у клітинах людського тіла починаються фотохімічні реакції, здатні зруйнувати деякі органічні молекули. Наприклад ДНК, з якої складається наш генетичний матеріал. Якщо людина отримала велику дозу або постійно зазнавала впливу іонізуючого випромінювання, воно могло відчутно пошкодити генетичний матеріал її клітин. Тож згодом вони можуть перетворитися на ракові.

  Але якщо частота електромагнітного випромінювання нижче 1015 Гц, енергії, яке воно несе, не вистачає для початку фотохімічних реакцій та пошкодження ДНК у клітинах. Таке випромінювання називається неіонізуючим. Частота електромагнітного випромінювання від електричних мереж — лише 50-60 Гц, тому викликати рак не може.

  У цьому є кілька досліджень, автори яких пов'язували електромагнітне випромінювання від ЛЕП і рак. Наприклад, у 2016 році з'явилося британське дослідження, автори якого проаналізували медичні дані з 1960 по 2000 роки та дійшли висновку, що у дітей, які жили за 600 метрів від ЛЕП, частіше виникала лейкемія.

  Але це дослідження викликає у фахівців серйозні сумніви, бо:

  • випромінювання від проводів неіонізуюче;
  • ефект від його впливу неможливо виявити вже за 100 метрів від джерела.

  Тому не дивно, що результати цього та інших схожих досліджень не вдалося підтвердити.

  Що в результаті

  За наявними даними, життя на відстані 50 метрів від ЛЕП та 10 метрів від трансформаторної підстанції на здоров'я ніяк не позначається. Зазвичай підстанції будують подалі від будинків тільки через пожежну небезпеку і шум, який вони видають.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь