Чому в радянські часи будували квартири з крихітними кухнями

Масштабні програми квартирного будівництва проводилися в різні роки. Найбільше громадяни колишнього СРСР запам'ятали, звичайно ж, квартири «хрущовки» і «брєжнівки». Саме вони були найбільш масовими. Било таке житло й інші «рекорди», наприклад, саме ці квартири відзначилися кухнями найбільш скромної площі. Чому ж так?

На які тільки «дивовижні» версії щодо розміру кухонь в радянських будинках не натрапиш, поки будеш бродити по просторах інтернету. Країна рад не була ні раєм на землі, ні утопією, однак у сучасному «фольклор» образ соціалістичної держави місцями і зовсім приймає фантастичні обриси. Поки у свідомості одних СРСР представляється крутіше Мордора з «Володаря кілець», у свідомості інших він виглядає краєм світла і любові. Звідси і всілякі «дикі» версії, в тому числі про розміри кухонь, інформує Ukr.Media.

Найчастіше сучасні громадяни пишуть про те, що маленькі кухні у квартирах робилися, мовляв, з ідеологічних причин. При соціалізмі всі повинні обов'язково жити скромно. Звичайно, справжні комуністи ніколи не вітають життя з надмірностями, однак великі кухні ніяк не суперечать ідеології. Більш того, «сонячне завтра», в яке щиро вірили ліві, не тільки не заперечувало, але і обіцяло і великі кухні і навіть валянки зі стразами.

Єдина причина, чому в «хрущовках» і «брєжневках» такі скромні кухонні приміщення полягає у питанні доцільності в момент часу. Хрущовська програма житлового будівництва розгорнулася в післявоєнний період. Країна активно відновлювалася після Другої світової війни. З 1944 року на звільнених територіях реставрувалися колгоспи, наводилися в порядок сільськогосподарські угіддя, ремонтувалася інфраструктура, відновлювалися заводи. Іншими словами, в першу чергу вирішувалися питання продовольства та виробництва. На будівництво житла ні часу, ні ресурсів не залишалося.

Коли виробництво було більш-менш відновлено, довелося такими ж ударними темпами будувати житло для людей в містах, які весь цей час були змушені тулитися в комуналках і навіть дерев'яних бараках. Відповідно, архітектори проектували житло за «програмою мінімум». Нехай сьогодні «хрущовки» сучасним розпещеним громадянам здаються якимось жахом, однак у той час, після дерев'яного барака «хрущовка» була справжнім дивом. Більше того, планувалося, що ці споруди простоять 20-30 років і потім їх змінять на більш сучасні, комфортабельні будинки з просторими квартирами.

Ще однією причиною крихітних розмірів кухні того часу була ідея харчування в громадських їдальнях. Передбачалося, що радянська людина буде у себе на кухні тільки снідати. Обід у неї проходить на виробництві, а вечеряти вона піде в заклади громадського харчування. Більш того, в певний період часу дійсно створювалися величезні їдальні, розраховані на чималий приплив людей, а ідеологи активно просували цю ідею в маси.

Так, радянські громадяни не відділялися від колективу, а місця індивідуальності просто не знаходилося б. Але, як показав час, ідея постійного харчування поза домом все-таки зазнала краху.

«Сонячне завтра» так і не настало, і «хрущовки» так і залишилися стояти, аж до наших днів. Наступні проекти квартир, звичайно, були більшими тих, що будувалися за Микити Сергійовича, однак радикально і казково все-таки не відрізнялися. Хоча площа інших кімнат зростала, кухні додавали у «квадратах» зовсім вже не сильно. І причини цього були виключно економічні. Можливості «будувати палаци» для радянських громадян у СРСР так і не з'явилося.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь