Дотики витісняються з нашого життя. Які наслідки?

Люди перестали торкатися один до одного, хтось соромиться, хтось гребує, хтось побоюється бути неправильно зрозумілим. Але в цілому, все це має наслідки і для фізичного, і для психічного здоров'я. Адже наш мозок все одно буде шукати способи заспокоєння і компенсації приємних відчуттів (сенсорні екрани, комп'ютер, алкоголь, наркотики). Особливо сильну потребу в дотиках відчувають діти, інформує Ukr.Media.

Чи помічали ви, що чим старша людина, тим більше у неї потреба в дотиках і обіймах? Ось наприклад, давайте згадаємо наших бабусь і дідусів. Кожен раз коли ми до них приїжджали, ми відразу їх обіймали, а вони обнімали нас у відповідь. Було в цьому щось таке тепле, таке миле і незвичайне. Навіть неможливо було собі уявити цю зустріч без обіймів. А потім нас ласкаво шарпали по голові або обіймали за плечі, показуючи тим свою любов, теплоту, увагу.

А наші батьки. Ми бігли зі школи і перше, що робили, це обіймали наших тата і маму. А ввечері, коли всі сідали дивитися телевізор, ми намагалися міцно притиснутися до мами або тата. Так нам спокійніше. Так нам було приємніше. Так нам було добре.

У сучасному житті все змінилося. Все стало по-іншому. Добре це чи погано зараз складно судити. Все покаже час. Єдине, що я можу точно сказати, що ми стали черствими, а обійми і дотики все далі і далі відходять з нашого повсякденного життя.

Друзі і колеги, все більше уникають дотиків, посилаючись на пристойності. Але раніше у нас навіть в голові не виникала думка, що людина, яку ти знаєш, ось вже більше п'ятнадцяти років, обійнявши тебе за плечі, намагається вказати на інтимний підтекст.

Постарайтеся згадати: коли ви востаннє торкалися до когось, хто не є членом сім'ї? Ні, це не швидкоплинний дотик пальців руки. Коли ви справді взяли за руку або доторкнулися до спини або плеча незнайомця, колеги або приятеля?

Перший дотик

Навіть якщо я зараз попрошу вас згадати перший дотик, то ви не зможете цього зробити. Перший дотик відбувається ще в утробі матері. Малюк починає рухати ручками і ніжками. Далі розвиваючись він торкається всього того, що знаходиться навколо нього. Тим самим зміцнюючи впевненість і даруючи відчуття радості майбутній мамі. Перші незграбні дотику і поштовхи дарують мамі ні з чим не порівнянні відчуття радості і спокою.

Після народження дитина теж оточений обіймами і дотиками. Зараз складно уявити собі сім'ю, яка б не обіймала свого малюка. І в цій ситуації нам це здається абсолютно нормальним явищем. Так що ж відбувається далі? Чому все змінюється?

Необхідно пам'ятати, що тактильна комунікація це перший сенсорний процес, який починає діяти відразу після народження. Саме дотики допомагають дитині пізнавати світ.

Дотики в соціумі

Дотики в соціумі витісняються з нашого життя різними способами. Відчуваючи цей дефіцит, в Європі, Австралії і США процвітає індустрія дотиків, де професійні співбесідники проводять семінари, вечірки та індивідуальні заняття, спрямовані на компенсацію дотиків. В Портленді, США, штат Орегон, є торговий центр, де надаються послуги обіймів, причому меню включає 72 пози на вибір. В Японії було розроблено «крісло спокою», його м'які руки укладають сидить в ніжні обійми.

Чи Не правда, це виглядає, як криза дотиків? Якщо це так, то що люди ризикують втратити, коли ми втратимо контакт?

Дотики в особистому житті

Мені б щиро хотілося сподіватися, що ви не відчуваєте дефіциту в дотиках і обіймах у вашому особистому житті. Хоча, на жаль, тенденція дефіциту дотиків і обіймів росте з кожним днем все більше і більше.

Але ж обійми дарують нам відчуття захищеності і впевненості в собі і в своєму улюбленому людині. Відсутність такої близькості може призвести до почуття самотності, непотрібності, покинутості і як наслідку депресії. Людина просто замикається в собі. Обійми можуть допомогти залікувати душевні рани і повернути життєву рівновагу. У людини змінюється настрій, коли його ніжно обіймають, проходить стрес, підвищується гормон окситоцин. Окситоцином називають гормон ніжності, щастя і любові. Для гармонійних відносин необхідно просто утримати в нормі цей гормон. Щоб утримати його в нормі є тільки один дуже прийнятий спосіб — обіймайте та торкайтеся один до одного як можна частіше.

Що ж насправді з себе представляє дотик з наукової точки зору

Дотик зазвичай сприймається як єдине відчуття, але насправді все набагато складніше. Одні нервові закінчення розпізнають свербіж, інші вібрації, біль, тиск і текстуру. І є такі, які існують тільки для того, щоб розпізнавати ніжне погладжування.

Спостерігаючи за імпульсами нерва під час погладжування шкіри, вчені дізналися, що оптимальна швидкість погладжування для людини становить від 3 до 5 см в секунду.

Це може здатися незначним, але застосування цього знання має велике значення. Наприклад, коли один з батьків погладжує дитину, вони виконують сценарій, закладений в нас еволюцією довжиною в 30 мільйонів років. Приємні відчуття спонукають нас продовжувати торкатися, піклуватися про немовля, відчувати взаємозв'язок один з одним. Вивчення впливів дотиків може допомогти в лікуванні аутизму, харчових розладів і позбавлення від самотності.

У минулому році лондонські дослідники довели, що ніжне погладжування незнайомою людиною знижує відчуття соціальної ізоляції.

Погладжування уповільнюють серцевий ритм, знижують кров'яний тиск і вироблення кортизолу, що позитивно позначається на роботі організму.

Дотик сприяє збільшенню природних клітин-убивць, які захищають нас від вірусів, отже, підвищується імунітет. Збільшується вироблення серотоніну, який є природним антидепресантом для організму, що сприяє більш глибокому сну.

Експериментуючи з мавпами, вчені виявили, що неможливість задовольнити прагнення до дотику приносить дитинчаті, віддаленого від матері, більший дискомфорт, ніж почуття голоду. А скільки людських немовлят виховується в дитячих будинках з мінімальною кількістю дотиків до дитини?

Наука також стурбована зростанням больових синдромів серед дітей, як наприклад, синдром подразненої товстої кишки і фіброміалгія. Раніше ці стани були поширені лише у дорослих. На думку дослідників в області проблеми самотності, це має пряме відношення до стресу, що виникає із-за відсутності дотиків.

Все зростаючий рівень агресії в суспільстві змушує дітей, позбавлених дотиків, як системи винагороди, шукати інші способи для компенсації приємних відчуттів. Це можуть бути наркотики, алкоголь, комп'ютерні ігри.

Виходить, що звичайні, здавалося б, дотик або обійми можуть так змінити наше життя на краще.

Всім обійматися!

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь