Фільтр синього світла на смартфоні: для чого він потрібен і яка його користь

Фільтр синього світла: чи є від нього користь?

У сучасному світі зустрічається все більше синього світла, наприклад, у дисплеях, а також у світлодіодах і енергозберігаючих лампах. Саме по собі синє світло не шкідливе: в природі ми бачимо його також часто, як в гаджетах. Раніше воно навіть використовувалося для лікування депресії як природний антидепресант, інформує Ukr.Media.

Однак, цей фактор, який поліпшує настрій, також може стати проблемою для вас, якщо ви збираєтеся ввечері лягти спати. Людське тіло сильно залежить від світла. Коли сонце сідає, у нас починає вироблятися гормон мелатонін, що призводить до засипання. Синє світло в дисплеях дуже яскраве для людського ока, воно сигналізує тіло про те, що спати ще рано.

Якщо навіть після заходу сонця ви ще піддаєтеся впливу синього світла, ваше тіло не починає виділяти мелатонін, в результаті чого ви не спите. Дослідження показали: тим, хто безпосередньо перед сном використовує телефон або планшет протягом тривалого часу, потрібно більше часу, щоб заснути (25 хвилин), ніж у представників контрольної групи, які читали книги (15 хвилин).

Чи є користь від світлофільтрів і наскільки синє світло шкідливе для очей?

На мобільному телефоні сині світлофільтри служать для зменшення частки синього світла. Подібні фільтри існують як для смартфонів на Android, так і для айфонів. Але наскільки це необхідно? Є міжнародні нормативи для частки синього світла на екранах, але для дисплея мобільного телефону це значення нижче приблизно в сто разів. Навіть учені, що проаналізували переваги лінз для окулярів з синім світлофільтром, на практиці не змогли виявити позитивного впливу на здоров'я очей.

Але чи може синє світло привести до порушень сну?

Ефективність синіх світлофільтрів для профілактики порушень сну не доведена. Деякі дослідження показують, що синє світло призводить до меншого виділення мелатоніну, ніж звичайне. Були проведені практичні дослідження, які доводять цей факт, але були й інші дослідження, які не змогли встановити подібний зв'язок.

Тому необхідне проведення подальших масштабних дослідницьких робіт. Але ясно одне — смартфон або планшет випромінює більше світла, ніж лампа для читання, і тому після залипання в гаджетах ми не спимо довше.

З наукової точки зору можна стверджувати, що використання фільтра синього світла, навіть якщо його ефективність ще не повністю доведена, має сенс, принаймні, перед сном. У всякому разі, гірше не буде.

У більшості телефонів синій світлофільтр можна включити в налаштуваннях. Часто це називається нічним режимом або режимом захисту зору. Найкраще встановити його таким чином, щоб він корелював зі сходом і заходом сонця. Якщо ви використовуєте смартфон, у якого ще немає синього світлофільтра, є безліч додатків, які створять його для вас.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь