Які емоції викликає музика у людини? Вчені склали карту людських емоцій

Автори статті, опублікованої в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, з'ясували, які емоції викликає музика. Для цього дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі опитали понад 2500 осіб в Сполучених Штатах і Китаї, зареєструвавши їх реакцію на кілька тисяч музичних творів різного жанру — від хеві-метала до класичної музики епохи бароко, інформує Ukr.Media.

Виявилося, сприйняття музичних композицій можна описати з допомогою 13 видів емоційних відчуттів: веселощі, радість, еротизм, відчуття краси, розслабленість, смуток, мрійливість, торжество, неспокій, невпевненість, роздратування, бунт і ентузіазм.

«Уявіть величезну еклектичну музичну бібліотеку, організовану за допомогою емоцій і упійманих поєднань почуттів, які викликаються кожним із треків. По суті, це саме те, що зроблено в нашому дослідженні», — пояснює провідний автор дослідження Алан Коуен. «Ми ретельно задокументували найбільший набір емоцій, які повсюдно відчуваються через мову музики», — відзначає старший автор дослідження професор Дахер Келтнер.

Крім безпосередньо опитування, вчені провели велику роботу. З допомогою добровольців команда відсканувала тисячі відео з YouTube, щоб отримати велику колекцію треків різної спрямованості. Потім випробовувані із США і Китаю оцінили близько 40 музичних семплів на основі 28 різних категорій емоцій, а також за шкалою позитиву-негативу і рівнів збудження.

Після цього, за допомогою статистичного аналізу було виділено 13 основних категорій випробовуваних почуттів, універсальних для обох культур. Для додаткової перевірки приблизно 1000 учасникам дали прослухати ще понад 300 композицій — і західної музики і традиційної китайської, — щоб перевірити категоризацію і відповідність в оцінки за шкалами.

Цікаво, що хоча в цілому всі учасники дослідження відзначали одні і ті ж емоції при прослуховуванні тих же мелодій (наприклад, під час програвання саундтреку до фільму «Щелепи» всі відчували страх), в оцінці викликання емоцій — як позитивних, так і негативних — виявилися культурні відмінності.

Загальні емоційні характеристики, наприклад, гнів, радість, збудження, також виявилися універсальними, а ось оцінка рівня спокою або стимуляції, що викликаються музичним твором, виявилася культурно-специфічною.

Автори зазначають: хоча можна було припустити, що деякі з асоціацій здатні викликати контекстом, в якому учасники дослідження могли чути уривок раніше (наприклад, в трилері або, навпаки, в романтичному фільмі), використання для перевірки треків традиційної китайської музики показує, що методика і її результати досить надійні.

Вчені зібрали з отриманих даних інтерактивну аудіокарту: можна прослухати будь-який трек і порівняти свої емоції з реакцією на ту ж композицію інших людей з різних культур. Автори сподіваються, що в майбутньому результати роботи можна використовувати для допомоги в терапії або більш приземленим чином — вони можуть допомогти стримінговим музичним сервісам, на зразок Spotify, підганяти алгоритми під конкретного користувача та його настрій.

«Музика — це універсальна мова, але ми не завжди приділяємо достатньо уваги тому, що вона говорить, і як її розуміють. Ми хотіли зробити важливий перший крок до розгадки таємниці того, як музика може викликати стільки відтінків емоцій», — підсумовує Коуен.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь