Які лампи шкодять очам найбільше

До появи електрики вся трудова діяльність була пов'язана виключно зі світловим днем. В умовах сучасної цивілізації існує кілька тонових варіацій штучного освітлення, але, виявляється, не всяке світло безпечне для людських очей, інформує Ukr.Media.

Як працюють лампи розжарювання

Звичайні лампи розжарювання людство активно використовує з початку XX століття. Вольфрамова спіраль, розташована всередині колби, розжарюється під впливом електричного струму і видає спектральний склад видимого світла, дуже схоже на те, що йде від поверхні фотосфери Сонця на земні ранкові або вечірні години. Це жовтувате, тепле світло чудово переносять очі людини і тварин, і за більш ніж столітню експлуатацію ламп розжарювання жодного разу не було виявлено будь-яку їх дію, шкідливу чиємусь зору.

Однак енерговитрати, необхідні для того, щоб нагрівати досить тендітну вольфрамову нитку в такій лампі, змусили інженерів задуматися про створення пристосування з більш низьким коефіцієнтом електроспоживання та збільшеним терміном експлуатації. Разом з цими розробками стали з'являтися і нові тонові варіанти штучного освітлення.

Що являють собою світлодіоди

LED-світильники, світлодіодні панелі, прожектори та інші пристрої на основі світлодіодів дуже економно споживають електроенергію і дуже довго служать.

Принцип роботи таких ламп зовсім інший і полягає у виникненні світлового потоку в точці дотику двох речовин з різнорідних матеріалів після того, як через них пропускається електричний струм. Що випромінюється світлодіодом світ лежить у вузькому діапазоні колірного спектру, але за допомогою зміни хімічного складу використаних напівпровідників розробники добилися від них відображення всіх наявних кольорів світлового спектру. Найважливішою особливістю використання світлодіодних ламп є те, що даний мікроскопічний пристрій висвітлює навколишній простір набагато краще, ніж лампа розжарювання, люмінесцентна або галогенна лампа. Роботу світлодіодів відрізняє висока контрастність світла і відсутність нагрівання конструктивних елементів, тому такі пристрої ніколи не перегорають. А ось що стосується безпеки для очей, про яку заявляють виробники і продавці, то тут усе набагато складніше і залежить від тону світла.

Світлодіодне біле світло

Світлодіодні лампи можуть випромінювати денний білий світ, максимально близький до полуденного сонячного освітлення в літній безхмарний день. І багато продавці і покупці LED-світильників впевнені, що це найкраще світло для очей. Тільки це зовсім не так. І насамперед шкоду білого світлодіодного освітлення помітили самі користувачі таких ламп, заявляючи, що вечорами включене світло до сліз подразнює слизову оболонку очей, викликає втому і помітний дискомфорт.

Вивчення параметрів освітлення, виробленого «білими» LED-пристроями, показало, що у них є виражена смуга випромінювання в синьо-блакитному діапазоні з довжиною хвилі близько 450 нанометрів. В організмі людини, знаходиться ввечері або рано вранці під впливом цього короткохвильового холодного білого світла, різко сповільнюється вироблення мелатоніну. Між тим цей гормон епіфіза впливає на багато функцій організму, регулює біоритми, уповільнює процеси старіння і підтримує імунну систему. Більш того, дослідження довели, що біле світлодіодне світло синьо-блакитного діапазону дуже шкідливе для очної сітківки і після довгої роботи при такому освітленні вона починає деградувати. Виходить, що холодне біле освітлення світлодіодних пристроїв, використовуване вранці і ввечері, — саме шкідливе для здоров'я людини.

Як мінімізувати шкоду світлодіодного світла

Для дитячих очей короткохвильовий холодний білий світ, проектуючий світлодіодними світильниками, небезпечний подвійно. Кришталик дитячого ока в два рази прозоріше, ніж у дорослого. У зв'язку з цим саме в синьо-блакитному спектрі створюється серйозний ризик фотоповреждения сітківки, що веде до різкого погіршення зору. Причому шкідливий вплив на дитячі оченята холодного світлодіодного білого світла відбувається і вранці, і ввечері, і вдень, коли за вікном крізь щільні дощові хмари з трудом пробивається сонце.

Дослідження в області впливу штучного освітлення на зір людини в даний момент ведуться в багатьох країнах світу, і вже можна зробити деякі висновки. Щоб убезпечити органи зору людини, у приміщеннях для дорослих слід використовувати світлодіодні лампи, що проектують теплий білий світ. У дитячих кімнатах бажано встановлювати LED-світильники, що створюють виключно теплий жовтуватий світ, такий же, який дають традиційні лампи розжарювання, тільки в цьому випадку можливо зберегти повноцінний зір дитини.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь