Вчені пояснили, чому в Антарктиді сніг став червоного кольору

В холодній Антарктиці на даний момент працює понад 90 наукових станцій, мешканці яких проводять біологічні, географічні та метеорологічні дослідження. Однією з них є українська станція «Академік Вернадський», співробітники якої нещодавно повідомили, що на їх території утворився червоний сніг. На щастя, в засніжених краях жодної кривавої різанини як у фільмах жахів не сталося, а причиною незвичайного забарвлення снігу виявилися водорості, які здатні рости в екстремальних умовах. Але як їм це вдається, чому вони раптово виросли та покрили сніг «кривавими» плямами?

Виявивши червоний сніг на території наукової станції, вчені взяли зразки та почали вивчати під мікроскопом. Як виявилося, незвичайне забарвлення снігу надавали одноклітинні зелені водорості, відомі як снігові хламідомонади (Chlamydomonas nivalis). За словами дослідників, ці мікроскопічні водорості є у всіх холодних регіонах нашої планети, але в зимовий час року вони перебувають у своєрідній сплячці. Неважко здогадатися, що водорості почали проявляти активність, тому що на даний момент в Антарктиці панує літо, інформує Ukr.Media.

Чому сніг червоний?

Дослідники пояснили, що коли сонце починає нагрівати сніг, то мікроскопічні водорості, які в ньому містяться починають використовувати талу воду для росту і розвитку. Самі по собі вони є зеленими, проте з часом починають забарвлюватися в оранжевий або червоний колір, який захищає їх від впливу ультрафіолетового випромінювання сонця. Також у міру зростання вони починають вбирати більше вологи, тим самим займаючи собою все більшу площу.

На жаль, від водоростей немає ніякої користі. В холодних краях немає тварин, які б могли харчуватися мікроскопічною рослинністю, а для людей червоний сніг взагалі отруйний. Але при цьому водорості завдають величезної шкоди нашій планеті, тому що прискорюють процес танення снігу, тим самим піднімаючи рівень води у Світовому океані.

У 2016 році вчені провели дослідження, в ході якого з'ясували, що водорості не дають снігу повноцінно відображати сонячні промені. Зокрема, мова йде про те, що червоний сніг відводить сонячне випромінювання на цілих 13% гірше, ніж чистий. Через це земля сильніше нагрівається і сніг тане ще сильніше, а тала вода, що утворюється, продовжує стимулювати зростання водоростей. Виходить якесь замкнене коло, яке поступово руйнує нашу планету.

Взагалі, холодні регіони нашої планети сьогодні переживають не найкращі часи. Нещодавно співробітники аргентинської станції «Есперанса» повідомили, що 6 лютого 2020 року температура повітря в Антарктиді піднялася до рекордних 18,3 градуса Цельсія. У різкого і досить значного підвищення температури повітря, зрозуміло, були наслідки. Наприклад, за тиждень теплої погоди сніговий покрив острова Ігл втратив велику частину своєї площі. На фотографіях з супутника Landsat 8 видно, що прибережні райони острова зараз позбавлені снігу, а посередині острова утворилися величезні поклади талої води.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь