“Ви про це точно не здогадувалися”: Правди і міфи про небезпеку повторного кип’ятиння води

Іноді трапляється, що деяка відірвана від реальності річ починає жити сама собою, впливати на уми навколишніх. Деяке твердження з часом набирає сили і для багатьох стає практично незаперечною істиною, інформує Ukr.Media.

Доволі багато міфів пов'язане із водою. Одне з подібних тверджень про шкідливість повторного кип'ятіння води. Хоча причин наводиться мало не десяток, серйозними бачаться лише 3, принаймні вони мають хоч якусь доказову базу. На них і зупинимося.

Причина 1

Воду не можна кип'ятити повторно, оскільки це призводить до різкого збільшення концентрації "важкої води".

"Важкою водою" заведено називати у вузькому значенні тільки D2O, тобто молекула якої має 2 атоми дейтерію.

Дейтерій — це водень, що має в ядрі не тільки протон, але і нейтрон.

Крім дейтерію ізотопом водню є тритій (тут у ядрі крім протона є 2 нейтрони). Є свої ізотопи і кисню, але їх зазвичай не враховують. Ми вважатимемо "важкою водою" будь-яку її молекулу, в якій є хоча б один атом водню, відмінний від протию (основний ізотоп водню, що містить у ядрі лише протон).

Отже, в будь-якому відрі з водою міститься деяка кількість (приблизно 3 г) "важкої води". Кожна людина споживає її без жодної шкоди для себе. Звичайна вода кипить за 100 градусів Цельсія. А ось у будь-якого виду "важкої води" точка кипіння трохи вища. При кипінні випаровується звичайна вода, а "важка" залишається. Її концентрація у вихідній рідині дещо підвищується. А при повторному кип'ятінні концентрація "важкої води" стане ще більшою. На перший погляд здається прихильники заборони повторного кип'ятіння мають рацію.

Однак перший погляд не завжди є справжнім. Але один академік вирахував — щоб концентрація "важкої води" у вихідному літрі підвищилася в 10 разів, до чайника потрібно долити води об'ємом, що дорівнює 300,000,000 літрів.

Причина 2

Воду не можна кип'ятити повторно, оскільки у ній збільшується концентрація мінеральних солей.

Відразу слід зазначити, що не всі мінеральні солі шкідливі. Концентрація мінеральних солей реально підвищується, але вода може утримувати лише певну кількість, перевищення ж випадає в осад який утворює накип.

Практично всі люди кип'ятили воду у чайниках із шаром накипу, але навряд чи хтось постраждав. Однак накип краще все-таки прибирати.

Причина 3

У воді міститься отруйний хлор, який при кип'ятінні вступає в реакцію з іншими речовинами органічного походження, утворюючи ще отруйні сполуки.

Воду у водопроводі реально хлорують, але це щоб якраз таки знезаражувати — тобто вбивати органіку, що міститься в ній. Кип'ятіння також вбиває органіку, а ось ніяких надзвичайно отруйних сполук у небезпечних концентраціях не створюється ні за першого, ні за п'ятого кип'ятіння.

Щоправда, пити сиру хлоровану воду досить неприємно, та й шкіру під час миття вона може стягувати. Але це вже друге питання.

Отже, повторне кип'ятіння води не призводить до жодного шкідливого її впливу на організм. Правда, якщо вода спочатку містить багато органічних домішок, то пити її не можна ні в сирому, ні в кип'яченому вигляді.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь