У 20 столітті письменник Рей Бредбері передбачив майбутнє. Ось 9 речей, які збулися

У 1950‑ті роки Рей Бредбері створив кілька творів, в яких напрочуд точно передбачив технології і тренди, що з'явилися в майбутньому. З кожним роком все більше винаходів, що описані в його книгах, втілюються в життя. Ось кілька з них, інформує Ukr.Media.

Віртуальна реальність

В оповіданні «Вельд» Бредбері описує кімнату з ефектом присутності. Вона може створювати зображення, звуки і запахи, а також, судячи з подій сюжету, ще й впливати на матеріальні об'єкти.

"Гладенькі двовимірні стіни. На очах у Джорджа і Лідії Хедлі вони, м'яко дзижчачи, стали танути, немов ідучи в прозору далечінь, і з'явився африканський вельд — тривимірний, барвистий, як справжній, аж до найдрібнішого камінця і травинки."

Рей Бредбері, «Вельд»

Сучасні технології віртуальної реальності поки що не здатні симулювати запахи, а от обманювати мозок звуками і картинкою — цілком. До взаємодії з матеріальним світом теж недалеко: вже є розробки, які дозволяють "відчути" віртуальні речі за допомогою рукавичок із тактильним зворотним зв'язком, контролерів, що змінюють форму в руках користувача, або подають в м'язи електричні імпульси.

Безпілотні автомобілі

В оповіданні «Пішохід» та інших творах фантаста фігурують автомобілі, які їздять самі по собі, а також вміють вести діалог з людьми.

– Залазьте.

– Я протестую!

– Містер Мід!

І він пішов нетвердою ходою, ніби раптом захмелів. Проходячи повз лобового скла, заглянув всередину. Так і знав: нікого ні на передньому сидінні, ні взагалі в машині.

Рей Бредбері, «Пішохід»

Нинішні безпілотні автомобілі поки не ідеально орієнтуються на дорогах, і осмислено розмовляти з людьми їм ще не вдається. Але вони напевно скоро порозумнішають: сфери комп'ютерного зору і штучного інтелекту розвиваються семимильними кроками.

Bluetooth‑навушники

У романі «451 градус за Фаренгейтом» описані радіопередавачі-«черепашки», які щільно прилягають до вух і відтворюють звук без проводів. Це точна копія Bluetooth‑навушники AirPods.

"У вухах у неї щільно вставлені мініатюрні «черепашки», крихітні, а електронний океан звуків — музика й голоси, музика й голоси — хвилями омиває береги її безсонного мозку".

Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом»

Банкомати

Також у романі «451 градус за Фаренгейтом» можна знайти опис ще однієї сучасної технології — цілодобових банкоматів. Вони виглядають трохи не так, як їх уявляв письменник, але це теж, по суті, роботи.

"Монтег йшов від станції метро, гроші лежали у нього в кишені (він вже побував у банку, відкритому всю ніч, — його обслуговували механічні роботи)".

Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом»

Смарт годинник і стільниковий зв'язок

В оповіданні «Вбивця» 1953 року фантаст передбачив появу пристроїв, які дозволять розмовляти один з одним на відстані без дротів. В його уявленні це були радіобраслети — невеликі девайси у вигляді годинника з вбудованим мікрофоном і динаміком. Виходить, Бредбері передбачав відразу дві технології: стільниковий зв'язок і смарт годинник. Наприклад, дзвінки можна здійснювати з Apple Watch — точно так, як описано в книзі.

"Психіатр, щось буркочучи собі під ніс, одягнув новий радіобраслет, клацнув селектором, поговорив хвилину…"

Рей Бредбері, «Вбивця»

Розумний будинок

В кількох оповіданнях Бредбері зустрічаються розумні будинки. Вони вміють розуміти голосові команди, готувати їжу, прибирати, прати, навіть мити й одягати власників. Сучасні системи можуть хіба що поміняти установки кондиціонера, відкрити двері і включити світло, музику або телевізор, але з розвитком інтернету список їх можливостей обов'язково розшириться.

"Вони пішли коридором свого звуконепроникного будинку, типу «Усе для щастя», який коштував їм тридцять тисяч доларів, — будинку, який їх одягав, годував, пестив, вколисував, співав і грав їм.

Рей Бредбері, «Вельд»

Сенсаційність ЗМІ

Один з найбільш хвилюючих моментів у «451 градус за Фаренгейтом» — коли за головним героєм женеться механічний пес‑шукач і це в прямому ефірі транслюють по телебаченню, використовуючи гелікоптери з камерами. За допомогою цієї та схожих ситуацій в інших книгах Бредбері засуджував сенсаційність телебачення і ЗМІ в цілому. Телеканали, на думку письменника, здатні на будь-які неморальні вчинки, тільки б утримати увагу глядача.

Ідеї фантаста виявилася разюче пророчою: так, на початку 1990‑х американські канали придумали транслювати поліцейські погоні в прямому ефірі. Для цього вони використовують гелікоптери з камерами на борту. Нерідко глядачі бачили, як злочинці ранять інших людей, поліцейських і навіть вбивають себе.

"Якщо телевізійні камери зловлять його у свої об'єктиви, то через хвилину глядачі побачать на екранах купу маленьких Монтегів, що біжать — як в старовинному водевілі з поліцаями і злочинцями, переслідуваними і переслідувачами, котрий він бачив тисячу разів".

Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом»

РК‑телевізори

Величезні телевізорні стіни — одна з найбільш важливих технологій у світі «451 градус за Фаренгейтом». За допомогою них держава забезпечує населення контентом, що не перевантажує мозок. В наш час стін‑екранів поки немає, зате є величезні плоскі РК‑телевізори. В тому числі і розміром зі стіну.

"Йому здалося, що він теж перетворився на одне з дивних істот, що живуть між скляними перегородками телевізорних стін.

Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом»

Соціальна ізоляція

У багатьох творах фантаста зустрічається тема ізоляції суспільства. Через розвиток технологій люди все менше спілкуються один з одним наживо («451 градус за Фаренгейтом»), не приділяють уваги близьким («Вельд»), а іноді навіть зовсім не виходять з дому роками, тому що навколишній світ їм замінюють телебачення і роботи («Пішохід»).

Нехай до 2019 році технології, і не перетворили людей в самітників, але проблема соціальної ізоляції однаково актуальна. Інтернет, покликаний об'єднувати користувачів зі всього світу, діє на багатьох самотніх людей абсолютно навпаки, посилюючи їх ізоляцію і погіршуючи стан.

«Всі тепер замикаються вечорами в будинках, подібних склепам», — подумав він, продовжуючи недавню гру уяви. Склепи тьмяно освітлюють відблиск телевізійних екранів, і люди сидять перед екранами, як мерці; сірі або різнокольорові плями ковзають по їх обличчях, але ніколи не зачіпають душу".

Рей Бредбері, «Пішохід»

Рей Бредбері зміг передбачити багато винаходів і трендів майбутнього. Але головний посил практично всіх його творів стверджує що розвиток технологій перетворить людей в безголових і бездушних біомашин — поки, на щастя, не втілився в життя.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь