Учені виявили на Мадагаскарі залишки стародавньої пташки, яка зовні нагадує тукана

Її останки знайшли на Мадагаскарі. У птиці був довгий вигнутий дзьоб із зубом на кінці — за формою він нагадував косу, — а розмір голови досягав всього дев'яти сантиметрів, інформує Ukr.Media.

Під час експедиції на Мадагаскар група дослідників з Університету Огайо в США виявила останки динозаврів. Серед них лежали дрібні кістки і череп, що не належали рептиліям. Після розкопок команда відвезла їх у лабораторію для подальшого вивчення. Результати аналізу опублікували в журналі Nature.

Знайдена скам'янілість місцями була тонкою, як папір, — це робило роботу важкою, проте дзьоб, частини верхньої щелепи і очниці збереглися досить добре. Вчені використовували методи цифрового моделювання та візуалізації, щоб відновити зовнішній вигляд стародавньої птиці. Потім вони надрукували на 3D-принтері череп і порівняли його з останками різних видів.

Виявилося, кістки належали птиці з вимерлої групи енанціорнісів, що жила в мезозойську еру, приблизно 66-72 мільйони років тому. У неї була голова довжиною близько дев'яти сантиметрів, великий, схожий на косу дзьоб з одним зубом на кінці, а також тіло, за розмірами здатне зрівнятися з воронячим. Також у неї не було довгого хвоста і примітивних рис, характерних для древніх птахів, таких як археоптерикс. Зовні вона виявилася схожа на невеликого тукана.

"Коли я вперше побачив знімок черепа, то вирішив, що дивлюся на сучасного тукана, який якимось чином виявився замурованим у бетонній брилі", — розповів Стівен Брусатт, співробітник Единбурзького університету у Великобританії, який не брав участі в дослідженні. Вчені назвали птицю Falcatakely forsterae.

Попри зовнішню схожість з туканами і птахами-носорогами, будова кісток у фалькатаклі було зовсім іншою. Дзьоб древнього птаха мав примітивну будову, але сучасну форму. Алан Тернер із Університету Стоуні-Брук у Нью-Йорку назвав це прикладом конвергентної еволюції: коли незв'язані організми розвивають одну і ту ж рису незалежно одне від одного.

Те, що Фалькатаклі не схожа ні на одну відому птицю мезозою, дає право припустити, що існували й інші тварини з незвичайною будовою. Зараз тривають розкопки на північному заході Мадагаскару, тому палеонтологи сподіваються, що зможуть знайти останки інших, поки невідомих видів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь