З яких причин позіхання стає “заразним” для людей

Явище, коли люди позіхають один за одним, спостерігали усі. Виникає ланцюгова реакція, коли це роблять інші, і з'являється бажання повторити цей рефлекс. Наукові діячі з Ноттінгемського університету спробували знайти відповідь на питання, чому позіхання настільки заразливе, і вибудували теорії його виникнення, інформує Ukr.Media.

Чому люди позіхають один за одним

Під час перебування поряд з людиною, що позіхає, вмикається ланцюгова реакція, і люди починають позіхати один за одним. При цьому, якщо придивитися, то виявиться, що не усі піддаються цьому заразному явищу. Хтось може зовсім не відреагувати, але таких людей, за статистикою, менше — 40 % проти 60 %, які позіхають, коли це роблять інші.

Наукові діячі з Ноттінгемського університету після ряду досліджень дійшли висновку, що заразність позіхання від інших людей залежить від роботи мозку. У цей час активується його частина, що відповідає за моторну функцію. Людина повторює ті рухи, які бачить перед собою.

Це припущення має ще багато питань, тому що не усі люди схильні до такого наслідування. Під час експерименту більше позіхали люди, у яких збудливість моторної частини мозку була вищою.

Відповідне позіхання може бути властивим людям з високою емпатією. Так вважає психолог Ендрю Геллап. Ті люди, у яких сильно розвинені співчуття і чутливість до подій навколо, швидше відгукуються на позіхання і самі починають це робити. Але це зовсім не означає, що особистості, які не реагують, є бездушними. У зв'язку з цим немає однозначної думки про те, що саме викликає реакцію, коли хтось позіхає.

Що відбувається, коли інші позіхають

Вигляд людини, яка позіхає, викликає відповідну реакцію, і майже усі люди, що перебувають поруч, почнуть робити те ж саме. Це може підтвердити експеримент, який легко проведе будь-яка людина. Достатньо зайти, наприклад, вранці у громадський транспорт і солодко позіхнути. Це пошириться на усіх, хто побачить позіхання, і вони зроблять те ж саме.

Заразний рефлекс нагадує феномен луни. У цей момент відбувається процес повторення чужих рухів. Це наслідувальна дія, яка відбувається у вигляді дзеркально-нейронної реакції. Робота дзеркальних нейронів полягає у тому, щоб повторювати ті дії, які людина бачить або виконує. Чим більше вони збуджуються у корі головного мозку, тим швидшою є їх відповідна реакція.

Чому виникає позіхання і яка його користь

Організм людини влаштований таким чином, що усі процеси, які у ньому відбуваються, працюють на поліпшення його стану. Позіхання також допомагає йому відновитися або є показником якогось збою.

У якості причин, які викликають позіхання, можуть бути:

  • перевтома;
  • погана робота серця і судин;
  • відсутність м'язової діяльності;
  • нестача кисню у легенях і мозку;
  • сонливість;
  • споглядання позіхання іншої людини.

Користь від позіхання полягає у тому, що у цей час відбувається великий вдих кисню, що позитивно впливає на багато органів. Він триває приблизно 6 секунд. Широко відкритий рот змушує працювати м'язи обличчя, а це, своєю чергою, омолоджує і підтягує їх. Відбувається своєрідна зарядка. Мозок і легені насичуються киснем, тому зростає активність і зникає сонливість. Коли відбувається позіхання, настає психологічна розвантаження, що позитивно впливає на нервову систему.

Під час позіхання може піти закладеність вуха, якщо була така неприємність. Це пояснюється тим, що у такому положенні розкриваються різні канали (носоглотки, гайморові пазухи), також і євстахієва труба, яка веде до середнього вуха. Знімається різниця тисків, яка була до цього, і відновлюється слух.

Цікаві факти про позіхання

Існує вираз "заразний сміх". Так само називають і позіхання. Вже доведено, що останнє більше стосується заразного стану. На це вплинуло те, що позіхання важче контролювати, коли це роблять інші.

Чоловіки і жінки позіхають з однаковою частотою, але лише прекрасна стать намагається зробити цей процес більш прихованим, прикриваючи рот рукою. На відповідну реакцію може впливати вік людини. До неї не дуже схильні діти до 4 років і літні люди. Вони не будуть повторювати позіхання, якщо побачать його у іншої людини. Також не будуть це робити діти-аутисти або люди з психічними розладами.

Дослідження показали, що позіхають один за одним у тій компанії, де люди добре знайомі. Вважається, що це відбувається через емпатію.

Позіхання важко контролювати, але його легко перервати у іншої людини, якщо на неї подивитися у цей час. Це пояснюється тим, що мозок перемикається на інше. Таким чином, можна спробувати самостійно зупинити позіхання, якщо воно у цей момент небажане. Потрібно подумати про щось інше, а не концентруватися на цьому рефлексі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь