5 способів позбутися сухості носа в домашніх умовах — чек-лист від ЛОР-лікаря

Сухість слизової носа проявляється такими скаргами:

 • У носі пересохло, з'явився дискомфорт і свербіж, інформує Ukr.Media.

 • Тяжко дихати, є відчуття закладеного носа без нежиті.

 • Утворюються тверді кірки, які перекривають нормальне надходження кисню.

 • Погіршується або губиться нюх.

 • Виникають носові кровотечі, погано гояться тріщини на слизовій оболонці.

Досить багато неприємних симптомів для такої, здавалося б, незначної проблеми, як пересушена слизова оболонка. Про причини та методи лікування такого стану розповіли лікарі:

Чому пересихає в носі

Основне завдання слизової носа — зігріти, зволожити та очистити повітря для дихання. Допомагають у цьому:

 • Спеціальні вії, які є на слизовій оболонці. Вони рухаються і виштовхують сторонні частинки, що потрапили в ніс, назовні.

 • Слиз — завдяки присутності в ній білків інтерферону, лізоциму та лактоферину, фільтрує та затримує шкідливі мікроорганізми, пил та інші сторонні частинки.

Ніс працює, як фільтр, перегороджуючи шлях у легені пилу та бактеріям. Але така робота порушується, якщо слизова оболонка пересихає.

Основні причини сухості носа:

 • Зовнішні — сухе повітря (наприклад, при центральному опаленні або знаходженні в приміщенні, що рідко провітрюється), занадто спекотна або холодна погода. Погано впливають на слизову тютюновий дим, запилене приміщення чи забруднене повітря виробничого цеху.

 • Внутрішні — до них належать ряд захворювань, які можуть вплинути на слизову (наприклад, склером носа — інфекція верхніх дихальних шляхів, небезпечна появою рубцевої тканини та звуження носових ходів, цукровий діабет, алергія, аутоімунні захворювання), прийом судинозвужувальних, антигістамінних.

Методи лікування

Залишати пересохлу слизову оболонку без уваги не варто — вона не тільки завдає дискомфорту, але й стає схильною до носових кровотеч, появи жорстких кірок, тріщин, вразливих для бактерій та вірусів. Може погіршитися і загальне самопочуття за рахунок нестачі кисню, з'явитися втома та головний біль. Діти переносять все важче — можуть з'явитися безсоння, примхи. Запущені випадки призводять до атрофії, рубцювання слизової оболонки.

Що порекомендує отоларинголог для лікування сухості слизової?

№ 1 — Зволоження повітря у приміщенні

Для цього підійде зволожувач у квартирі та навіть на робочому столі в офісі. Такий прилад допоможе підтримати слизову та шкіру в нормі у всіх членів сім'ї одночасно. Не будуть зайвими для підвищення вологості повітря вологе прибирання у приміщенні, регулярне провітрювання. Більш ефективно не відкрите на провітрювання вікно, а короткочасне наскрізне провітрювання приміщення з відкритими навстіж вікнами.

№ 2 — Закапування та промивання фізрозчином

Підійдуть фізіологічні (ізотонічні) розчини або з морською водою, які продаються в аптеці або домашнього виготовлення (1 чайна ложка звичайної солі на склянку кип'яченої води). Інструкція до застосування досить проста — закапувати в кожну ніздрю по 2 краплі розчину 3-4 рази на добу. Такий розчин:

 • Зволожує слизову та не так швидко вбирається, як звичайна вода.

 • Розріджує густий слиз і полегшує його видалення.

 • Розм'якшує вже наявні кірки в носі.

 • Допомагає роботі клітин, що виділяють слиз.

Цікаво! У морській воді міститься не тільки сіль, а й велика кількість мікроелементів з антимікробною та регенеруючою дією. Перш ніж потрапити в упаковку для продажу в аптеці, вода, взята з глибини кілька метрів, очищається через багатоступінчасту систему фільтрації.

Хороший зволожуючий та пом'якшувальний ефект дають персикова, обліпихова, лляна олії (або інші рослинні, але не ефірні олії). Ними можна 2-3 рази на день змащувати носову порожнину. Але застосовувати їх варто тільки для полегшення сверблячки, печіння в носі та розм'якшення корок. Якщо користуватися маслами тривалий час, то в носі утворюється в'язке середовище, яке погіршує рухливість вій епітелію і сприяє великому накопиченню пилу та слизу в носі.

№ 4 — Мазі

Допоможуть препарати на основі олій чи вазеліну. Принцип дії та ефект практично такий самий, як від застосування рослинних олій. Залежно від складу мазі, вона може мати протизапальну та антимікробну дію.

№ 5 — Краплі в ніс

Якщо причина сухості у тривалому використанні судинозвужувальних крапель, від них потрібно відмовитись. Краплі для полегшення носового дихання (не з судинозвужувальних препаратів) та їх дозування підбере ЛОР-лікар.

Почніть лікування з консультації отоларинголога, щоб не експериментувати зі здоров'ям!

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь