Чому під час відкриття рота людина відчуває клацання щелепи

Стоматологи відзначають, що багато людей не звертають увагу на таке явище, як клацання під час відривання рота. Деякі люди й зовсім ставляться до нього з гумором. Тоді як клацання й хрускіт можуть призвести до того, що людина зовсім не зможе говорити та їсти, інформує Ukr.Media.

Як влаштований СНЩС

Ця абревіатура означає скронево-нижньощелепний суглоб — єдиний у нашому організмі парний суглоб: він складається з двох головок і скроневих ямок, у яких ті розташовуються. Між головкою і ямкою знаходяться суглобовий диск і синовіальна рідина, оточені зв'язками та м'язами.

Коли ми жуємо або говоримо, верхня щелепа залишається у нерухомому стані, а вгору-вниз рухається нижня завдяки м'язам і суглобу. Якщо все гаразд, то цей процес — безшумний. Але при ушкодженому суглобі, розтягнутих зв'язках і спазмованих м'язах, у суглобі при відкриванні рота виникають коливання повітря, через що з'являється характерний хрускіт або клацання.

Якщо симптом залишити без уваги, то до цих явищ можуть додатися біль і труднощі під час відкривання рота — у занедбаному стані вийде розтиснути щелепи максимум на два-три сантиметри. У найбільш важких випадках виникає вивих суглоба нижньої щелепи, і тоді не обійтися без операції на СНЩС.

Чому клацає щелепа: прикус і відсутність зубів

Причини, які призводять до порушення роботи СНЩС, можуть бути такими:

Порушення прикусу

Для СНЩС зуби та прикус є опорою. Якщо прикус нерівний, то м'язи та зв'язки не зможуть довго виконувати компенсаторну функцію. Через надмірне навантаження порушується рівновага у жувальному апараті, що призводить до болю. У цьому випадку необхідно виправляти прикус і допомагати своїй щелепі.

Відсутність зубів

Менше зубів — слабкіша опора. Через неправильне зімкнення щелепи змінюється прикус і може виникнути асиметрія обличчя.

Вроджені скелетні деформації

Характерна ситуація: нижні зуби насуваються на верхні, і навпаки. У цьому випадку необхідна ортогнатична операція. Комплексне лікування проводять ортодонт і щелепно-лицьовий хірург.

Лікування клацання і хрускоту щелепи

Запальний процес у суглобі небезпечний, у тому числі тим, що враженими можуть бути ще й трійчастий нерв та вухо. Як підсумок — сильний біль в зоні обличчя і порушення слуху. Спазм жувальних м'язів при порушенні роботи суглоба може відбитися на м'язах шиї та викликати проблеми з хребтом.

Ефективне лікування можуть забезпечити стоматолог-ортопед, ортодонт і щелепно-лицьовий хірург. Діагностика містить оцінку прикусу, тривимірну комп'ютерну томографію, вивчення скронево-нижньощелепного суглоба і т. д.

Фахівці відзначають, що у багатьох випадках впоратися із запаленням і болем допомагають спеціальні ортодонтичні капи. Вони виготовляються індивідуально і розвантажують СНЩС. Їх потрібно носити кілька годин на день (деколи їх надягають на ніч), щоб самопочуття помітно покращилося.

Медики вказують на те, що сьогодні в інтернеті можна знайти описи різних видів гімнастики, які нібито допомагають від болю і клацань. Лікарі не рекомендують їх робити, оскільки існує ризик ще більшого пошкодження суглоба.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь