Амінокислоти, які часто називають будівельними блоками білків, є сполуками, які відіграють важливу роль у вашому організмі, інформує UkrMedia.
Вони необхідні для життєво важливих процесів, таких як будівництво білків та синтез гормонів та нейротрансмітерів.
Деякі з них також можуть бути прийняті у вигляді доповнення для природного способу підвищення спортивної продуктивності або поліпшення настрою.
Вони класифікуються як важливі, умовно важливі або несуттєві залежно від кількох факторів.
Ця стаття розповідає вам все, що потрібно знати про необхідні амінокислоти, в тому числі, як вони функціонують, можливі джерела їжі та переваги прийому.
Які амінокислоти вважаються основними?
Амінокислоти – це органічні сполуки, що складаються з азоту, вуглецю, водню та кисню, разом із змінною бічною групою ланцюгів. Ваше тіло потребує 20 різних амінокислот, щоб рости і правильно функціонувати. Хоча всі 20 з них важливі для вашого здоров'я, лише 9 амінокислот вважаються основними.
Це гістидин, ізолеїцин, лейцин, лізин, метіонін, фенілаланін, треонін, триптофан та валін.
На відміну від несуттєвих амінокислот, важливі амінокислоти не виробляються організмом, і ми їх отримуємо з їжі.
Найкращими джерелами незамінних амінокислот є тваринні білки, такі як м'ясо, яйця та птиця.
Коли ви їсте білок, він розбивається на амінокислоти, які потім використовуються, для побудови м'язів та регуляції імунної функції.
Також існує декілька амінокислот, які класифікуються як умовно важливі.
Вони вважаються важливими лише за певних обставин, таких як хвороба чи стрес.
Наприклад, хоча аргінін вважається умовно важливою амінокислотою, організму він потрібен при боротьбі з раком.
Ось чому аргінін необхідно отримувати з харчування, щоб задовольнити потреби вашого організму в певних ситуаціях.
Роль амінокислот в роботі організму
Дев'ять основних амінокислот виконують ряд важливих фенкцій у вашому тілі:
1. Фенілаланін: фенілаланін є джерелом для нейротрансмітерів – тирозину, допаміну, адреналіну та норадреналіну. Він відіграє невід'ємну роль у структурі та функції білків та ферментів та виробництві інших амінокислот
2. Валін допомагає стимулювати ріст і регенерацію м'язів і бере участь у виробництві.
3. Треонін є основною частиною структурних білків, таких як колаген та еластин, а також відіграє роль в жировому обміні та імунній функції.
4. Триптофан необхідний для підтримки належного балансу азоту та є джерелом серотоніну, нейротрансмітера, який регулює ваш апетит, сон і настрій.
5. Метіонін відіграє важливу роль в метаболізмі та детоксикації. Він також необхідний для росту тканин і поглинання цинку та селену, мінералів, які є життєво важливими для вашого здоров'я.
6. Леацин. Як і валін, леацин є критичним для синтезу білків та репарації м'язів. Він також допомагає регулювати рівень цукру в крові, стимулює загоєння ран і виробляє гормони росту.
7. Ізолеїцин бере участь в метаболізмі м'язів, важливий для імунної функції, виробництва гемоглобіну та регулювання енергії.
8. Лізин відіграє важливу роль у синтезі білків, виробленні гормонів та ферментів та поглинанні кальцію, а також важливий для виробництва енергії, імунної функції та виробництва колагену та еластину.
9. Гістидин використовується для отримання гістаміну, нейротрансмітера, що є життєво важливим для імунної відповіді, травлення, сексуальної функції та циклів сну та пробудження. Він надзвичайно важливий для підтримки мієлінової оболонки, захисного бар'єру, який оточує ваші нервові клітини
Важливість споживання добавок з амінокислотами
Покращують настрій і сон
Триптофан необхідний для виробництва серотоніну, хімічної речовини, який діє як нейротрансмітер у вашому організмі.
Серотонін є важливим регулятором настрою, сну та поведінки.
Незважаючи на те, що низький рівень серотоніну пов'язаний з депресивним настроєм та порушеннями сну, деякі дослідження показали, що добавки з триптофаном можуть зменшити симптоми депресії, поліпшити настрій та покращити сон.
Підвищують продуктивність тренувань
Амінокислоти широко застосовуються для полегшення стомлення, поліпшення спортивної продуктивності та стимуляції відновлення м'язів після тренувань.
Запобігає втраті м'язів
Ослаблення м'язів – це поширений побічний ефект від тривалої хвороби та постільного режиму, особливо у людей похилого віку.
Основні амінокислоти підтримують синтез м'язових білків.
Найважливіші амінокислотні добавки також виявилися ефективними для збереження маси тіла в літніх людей та спортсменів.
Сприяє втраті ваги
Деякі дослідження людей та тварин продемонстрували, що незамінні амінокислоти можуть бути ефективними для стимуляції втрати жиру.
Доповнення певними незамінними амінокислотами може допомогти покращити настрій, підвищити продуктивність занять, запобігти втраті м'язів та сприяти втраті ваги.
Продукти, що містять всі дев'ять незамінних амінокислот, називаються повними білками
Повні джерела білка включають:
- М'ясо
- Морепродукти
- Птиця
- Яйця
- Молочні продукти
Соя, кіноа та гречка – рослинні продукти, що містять всі дев'ять основних амінокислот, що робить їх повними джерелами білка.
Інші рослинні джерела білків, як боби та горіхи, вважаються неповними, оскільки вони не мають однієї або більше незамінних амінокислот.
Однак, якщо ви дотримуєтеся рослинної дієти, ви все ще можете забезпечити належне споживання всіх незамінних амінокислот, поки ви їсте різні рослинні білки щодня.
Наприклад, вибір різноманітних неповних білків, таких як боби, горіхи, насіння, цільні зерна та овочі, може забезпечити задоволення вашої незамінної потреби амінокислот, навіть якщо ви вирішите виключити продукти тваринного походження з вашої дієти.
Джерело: ukr.media