“Можуть виникнути незворотні наслідки для організму”: Що станеться із організмом, якщо дихати чистим киснем

В атмосфері вміст кисню становить лише 21%! У таких умовах мільйони років еволюціонували організми. А що буде, якщо дихати 100-відсотковим киснем, інформує Ukr.Media.

Загалом, для тіла чистий кисень корисний, але у легких, з часом, будуть проблеми. Наша кров еволюціонувала в інших умовах, коли концентрація кисню у повітрі відносно невелика. Кров захоплює кисень, і пов'язує його з транспортною молекулою — гемоглобіном. Якщо дихати "незвичним" киснем — чистим, концентрація якого вища за атмосферну, то кисень у легенях починає пригнічувати здатність крові його використовувати.

Дихати чистим киснем можна, але медична межа — 24 години. Після цього можуть виникнути незворотні наслідки для організму. Річ у тім, що чистий кисень виробляє так звані вільні радикали.

На хімічному рівні поведінка радикалів виглядає так. Вільні радикали не мають одного електрона у себе. І вони поглинають додаткові електрони із середовища, щоб прийти у стабільний стан. А ці електрони вони одержують у ході реакцій, запозичуючи їх у важливих внутрішньоклітинних компонентів, таких, як ДНК, білки, жири тощо. Це ушкоджує клітину, вона перестає функціонувати та вмирає.

Грубо кажучи, окислює клітини організму. Як залізо від кисню іржавіє, так іржавіє і тіло.

Вчені ставили експеримент на морських свинках, змушуючи їх дихати чистим киснем. В результаті, у них у легенях у клітинах епітелію альвеол накопичувалася рідина. Паралельно ушкоджувалися легеневі капіляри.

У людей при вдиханні чистого кисню відбувається ось що:

  • рідина накопичується у легенях;

  • біль у грудях при глибокому вдиху;

  • обсяг повітря у легенях зменшується приблизно на 20%;

  • надалі виникають симптоми отруєння киснем: нудота, запаморочення, судоми, помутніння зору та галюцинації;

  • далі, через тиждень і більше — смерть.

Але у деяких випадках чистий кисень рятує життя. Наприклад, при серцевих нападах, нападах астми, отруєнні чадним газом. Але його застосовують лише за медичними показниками.

Тому, відповідаючи на запитання, поставлене на початку статті. За 10 хвилин серйозних наслідків не буде. За годину — розпочнуться перші неприємні симптоми. Ну, а місяць людина просто не проживе.

Літаки та кисень на висоті

Втім, важливою є не концентрація кисню сама по собі, а парціальний тиск. Шкідливість чистого кисню актуальна, коли ви на землі, а на висоті правила змінюються.

Ви можете дихати чистим киснем при тиску 0,21 атмосфер (близько 11 км над рівнем моря) протягом тривалого часу без будь-яких проблем.

11 км над рівнем моря — це початок стратосфери. Навіть пасажирські літаки, зазвичай, літають трохи нижче цього рівня. За технікою безпеки, 11 км — висота гранично рекомендована. Повітря там розріджене, а літаку все-таки потрібно відштовхуватися від повітря, щоб летіти. Але обмеження стосуються пасажирських літаків. Сучасні військові літаки часто літають на висотах до 20 км.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь