Нейробіолог Сара Лазар почала вивчати медитацію по волі випадку. Вона готувалася до Бостонського марафону і лікувала бігові травми, а її терапевт порадив їй робити розтяжку, інформує Ukr.Media.
Так Лазар почала займатися йогою. З часом вона зацікавилася науковою літературою на тему усвідомленої медитації.
Лазар виявила постійно зростаючий масив доказів того, що медитація позбавляє від стресу, депресії і тривожності, бореться з болем і безсонням, а також покращує якість життя.
У першому дослідженні Лазар вивчала тривалу медитацію (досвід від 7 до 9 років) на прикладі контрольної групи.
Результати показали, що люди, які серйозно практикують медитацію, мають підвищений рівень сірої речовини в деяких ділянках мозку, включаючи слухову і сенсорну кору, а також островкову частку. Це не позбавлено сенсу, бо усвідомлена медитація змушує вас сповільнитися і зосередитися на теперішньому моменті, включаючи тілесні відчуття: наприклад, дихання і звуки навколо.
Хоча нейробіологи виявили, що практикуючих медитацію більше сірої речовини в іншій ділянці мозку, пов'язаній з прийняттям рішень і роботою пам'яті — лобовій частці.
Фактично, більшість людей спостерігають, як їх мозок виснажується в міру старіння. Але 50-річні учасники дослідження, які займаються медитацією, мали ту ж кількість сірої речовини, що і люди наполовину молодші.
Лазар з командою хотіли переконатися, що причина не в тому, що тривало практикуючі медитацію учасники спочатку володіли великою кількістю сірої речовини. Тому вони провели друге дослідження.
Тепер вчені набрали людей без досвіду медитації і втягнули їх у восьмитижневу практику усвідомленості. Результати? Навіть вісім тижнів медитації змінили мізки людей на краще.
З'явилися ущільнення в декількох частинах мозку, включаючи лівий гіпоталамус (зв'язаний з навчанням, пам'яттю і емоційною регуляцією), скронево-тім'яній вузол (що відповідає за емпатію і множинні точки зору) і частина мозкового ствола, яка називається варолієвим мостом (там регулюється генерація нейромедіаторів).
До того ж мізки новачків демонстрували звуження мигдалеподібного тіла — ділянки мозку, що асоціюється зі страхом, тривогою і агресією. Зміна його розміру корелюється зі зменшенням рівня стресу в учасників.
Як довго ви повинні медитувати, щоб спостерігати результат?
В рамках дослідження учасникам було сказано медитувати по 40 хвилин на день, але в середньому вони обмежувалися 27 хвилинами. Кілька інших дослідів показують, що позитивні зміни помітні вже при 15-20 хвилинах на день.
Виявляється, медитація може подарувати вам мізки 25-річної людини. Шкода, що в додачу не йде ще й молоде тіло.
Джерело: ukr.media