Неочікувані властивості бальзамічного оцту, після яких він обов’язково з’явиться на вашій кухні

Ефективно бореться з жиром

Якщо у вас є мета знизити вагу, вам не потрібно повністю уникати всіх калорійних продуктів. Натомість, зверніть вашу увагу на жироспалюючі продукти, яких ви повинні споживати більше, наприклад, бальзамічний оцет. Дослідники виявили, що бальзамічний оцет фактично допомагає зменшити загальний вміст жиру в організмі. Визначивши, що оцтові кислоти (основний компонент оцту) пригнічують накопичення жиру в організмі тварин, дослідники намагаються з'ясувати, чи відбуваються такі ж зміни і у організмі людини. Вони працювали з особами, що страждають ожирінням, протягом 12 тижнів, щоб побачити, як споживання оцту впливає на обмін речовин. Зрештою, кожен учасник, який споживав бальзамічний оцет, показав значне зниження індексу маси тіла, окружності талії та рівня вісцерального жиру. Загальний висновок полягав у тому, що бальзамічний оцет дійсно може знизити рівень жиру у тілу, інформує UkrMedia.

Бальзамічний оцет може уповільнити ознаки старіння

Дослідження, опубліковане в Міжнародному журналі "Food Research", вивчало склад різних видів бальзамічного оцту і було виявлено, що оцем має високий вміст антоціанів. Як природні антиоксиданти, антоціани допомагають уповільнити процес старіння. Примітка: хоча у всіх видах бальзамічного оцту присутні корисні антоціани, їх кількість залежить від типу та якості сорту винограду. Щоб досягти найкращих результатів, віддавайте перевагу оцту, зробленому з сорту Каберне Совіньйон.

Пригнічує апетит

Звучить занадто добре, чи не так? Але це дійсно правда. Оцтова кислота – активний інгредієнт у бальзамічному оцті, яка затримує травлення їжі у шлунку на довший період часу. Це спричиняє затримку у вивільненні гормону грелін, який відповідає за відчуття голоду. Найпростіший спосіб вживання бальзамічного оцту – це використання його як приправи для салату або в якості маринаду, щоб покращити аромат м'яса та овочів.

Бальзамічний оцет містить багато поживних речовин

Бальзамічний оцет насичений поживними речовинами, включаючи кілька ключових вітамінів, мінералів, залізо та калій. Бальзамічний оцет також містить антиоксиданти – поліфеноли, які по суті є сполуками, які допомагають знизити пошкодження клітин внаслідок факторів навколишнього середовища.

Знижує рівень цукру у крові

Встановлено, що оцет допомагає уповільнити поглинання цукру з їжі в кров що говорить про те, що він має реальний потенціал для допомоги людям, хворим на цукровий діабет. Науковці виявили переваги вживання бальзамічного оцту для людей з резистентністю до інсуліну або діабету 2 типу. Отже, якщо ви шукаєте спосіб знизити рівень цукру в крові, саме час включити в раціон бальзамічний оцет. На відміну від багатьох інших приправ, бальзамічний оцет практично некалорійний, нежирний і без цукру.

Підвищує всмоктування кальцію

В одному науковому дослідженні дослідники припустили, що оцтова кислота підвищує всмоктування та утримання кальцію. У клінічних тестуваннях було встановлено, що оцет сприяє поглинанню кальцію в кишківнику. Якщо ви помітили ознаки того, що вам не вистачає кальцію, подумайте про додавання бальзамічного оцту до ваших страв.

Покращує травлення

У багатьох азіатських країнах оцет, як правило, п'ють під час їжі або між прийомами їжею, щоб допомогти травленню. Вважається, що бальзамічний оцет виводить токсини з організму, знешкоджує дріжджі в шлунково-кишковому тракті та очищає сечовивідні шляхи. Всі ці властивості безпосередньо поліпшують роботу органів травлення.

Бальзамічний оцет покращує стан шкіри і волосся

Вірте чи ні, бальзамічний оцет не тільки корисний для вашого внутрішнього здоров'я, але й може використовуватися як косметичний засіб. Якщо у вас є подражнення шкіри, бальзамічний оцет можна використовувати місцево, щоб відновити кислотний рівень шкіри та заспокоїти її. Він також може бути використаний для миття волосся – для надання волоссю міцності та блиску. І не хвилюйтеся про запах – сильний запах оцту зникає, коли волосся сухе.

Бореться з раком

Одним з найважливіших компонентів бальзамічного оцту є антиоксидант резвератрол, який, як доведено, нейтралізує вільні радикали окислюючими молекулами, які можуть спричинити пошкодження клітин та ракові мутації. Хоча не доведено, що бальзамічний оцет може повністю вилікувати рак, це не заважає регулярно споживати бальзамічний оцет з метою профілактики онкологічних захворювань.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь