Київміськбуд не може завершити будівництво 22 житлових комплексів. Відновлення робіт до закінчення війни можливе лише за фінансування міського бюджету. Наразі понад 20 тисяч людей чекає на своє нове житло. Стало відомо, в чому виникла проблема.
Як передає LIGA.net, зараз, якщо порівнювати з періодом до лютого 2022 року, немає такого попиту. Про це заявили представники Київміськбуд. За словами експертів компанії, така ситуація виникла через воєнну агресію, обстріли, мобілізацію працівників. Також серед причин називають перебої з електропостачанням та подорожчання будівельних матеріалів. Попит знизився приблизно на 90% від довоєнних показників, кажуть у пресслужбі забудовника.
Наразі відомо про 22 об’єкти, які Київміськбуд не може добудувати. Роботи там призупинено. Йдеться про сім об’єктів зі ступенем готовності понад 80% (ЖК “Урлівський-2”, “Абрикосовий”, “Кирилівський гай”, Twin House, Freedom, “Гвардійський” та “Подол Град”) та п’ять – зі ступенем готовності менш як 30% (ЖК “Курнатовського”, “Мілос”, “Італійський квартал-2”, “Чарівне місто”, Urban Park). Затримку забудовник пояснює одразу кількома факторами, серед яких – коронавірус.
Як зазначили в Київміськбуді, через карантинні обмеження роботи на будівельних майданчиках були зупинені на кілька місяців. Пізніше, в березні-травні 2020 року, люди майже не купували нерухомість.
Уже восени 2022 року, після початку повномасштабної війни, будівництво знову зупинилося. Причина була в тому, що електропостачання часто було відсутнє. Крім того, роботі завадили й регулярні обстріли. На додачу, інвестори перестали сплачувати кошти за квадратні метри, придбані на умовах договорів на сплату ратами.
Скільки потрібно грошей, щоб закінчити будівництво?
Для завершення 20 житлових комплексів забудовнику знадобиться щонайменше 17,7 мільярда гривень. Водночас від продажу усієї нерухомості, яка є на різних стадіях у робочому портфелі компанії, можна отримати майже 24 мільярдів гривень.
“Але це не означає, що компанія вже має ресурси продовжувати будівельні роботи на усіх комплексах активними темпами. Адже для подальшого продажу цієї нерухомості, вартість якої вивела б підприємство у “плюс”, її необхідно спочатку збудувати, а для цього Київміськбуд потребує коштів тут і зараз. Тобто компанія не має значного фінансового обсягу для того, аби стартувати. У глобальному плані Київміськбуд будує за рахунок коштів інвесторів. Ніяких інших коштів – дотації від міста чи від держави – Київміськбуд не має”, – заявили в пресслужбі компанії.
Важливим фактором є те, що після початку повномасштабної війни рівень продажів скоротився майже повністю, через що почали виникати суттєві перебої з фінансуванням будівництва. Тобто, вийшло так, що Київміськбуд практично не мав прибутків, але потрібно було витрачати гроші.
“Але будівельні роботи частково продовжувались і тривають зараз. Тобто вкладень немає, але є видатки. Окрім того, маємо зобов’язання щодо орендної плати за певні земельні ділянки, утримання життєдіяльності компанії тощо. За 2022 рік на здійснення будівництва (поки воно було в активній фазі) було витрачено близько 400 млн гривень резервів (це сума коштів, яка була акумульована на рахунках Компанії станом на початок 2022 року). Водночас, за результатами минулого року, Київміськбуд здав у експлуатацію три ЖК. Крім цього, проводились будівельні роботи зі зведення ЖК, які ще не готові до введення. Тож компанія витрачала кошти, не маючи доходів. До того ж з лютого 2022 року інвестори майже перестали сплачувати кошти за квадратні метри, придбані на умовах договорів розстрочки, та загалом купувати нове житло”, – як пояснили представники забудовника.
Що кажуть інвестори?
За словами Тетяни Сміян, юристки та представниці ініціативної групи інвесторів ЖК, зазначає, що активні роботи на ЖК “Урлівський-1” не проводяться. За її словами, щодня там працюють до 20 будівельників, а то й менше. Відновлення робіт у такому темпі власники квартир називають формальністю.
Що стосується житлового комплексу “Отрада” (Відрадний проспект), то його почали будувати ще в 2018 році. Михайло Поляков, представник ініціативної групи інвесторів ЖК, вважає, що аргумент забудовника щодо прострочення здачі цього комплексу внаслідок війни, дуже сумнівний. На момент початку повномасштабної війни в цьому комплексі купили понад 90% квартир.
“Після повідомлення на початку літа про відновлення робіт два тижні на будівництві було 15 людей. Зараз і упродовж вже багатьох місяців на майданчику є лише охоронець. Будівництво не відбувається взагалі”, – розповів представник інвесторів Родіон.
Що може зробити міська влада столиці?
Депутатка Мирослава Смірнова підкреслила, що Київміськбуд звертався до влади Києва за фінансовою допомогою. Йшлося про суму в розмірі мільярда гривень. Проте наразі, вважає депутатка, сума необґрунтована, оскільки не було надано самих обрахунків.
“На нарадах також розглядали варіант поворотного кредиту або викупу квартир для подальшого передання на баланс міста, щоб розподіляти між людьми, які потребують поліпшення житлових умов”, – розповідає депутатка.
Крім того, напередодні аудиту Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА провів свою перевірку. Згідно з документом, який є у розпорядженні журналістів, станом на березень 2023 року на балансі компанії обліковувалося незавершене виробництво вартістю 12,12 мільярда гривень – йдеться лише про 18 ЖК. Вартість їх добудови становить близько 6,5 мільярдів гривень.
Ринок нерухомості під час війни
Раніше повідомлялося, що через підвищений попит на оренду квартир у Києві зросли ціни на 19%. Тепер за однокімнатну квартиру у вересні просять на 18% більше (близько 13 тисяч гривень), за двокімнатну на 19% більше (близько 19,1 тисячі гривень), а за трикімнатну – на 11% дорожче (близько 30 600 тисяч гривень). Експерти пов’язують це з сезонним попитом.
“У серпні-вересні традиційно зростає попит на оренду квартир через наплив студентів, повернення людей з відпусток, підготовку до школи, садочку, зміну місця проживання ближче до навчального закладу тощо, тому збільшується і ціна оренди”, – розповів рієлтор Олександр Кузьменко.
Також розповідалося про найдорожчі житлові комплекси в Україні. У топ потрапили Linden Luxury Residences (Київ), Taryan Towers (Київ), Greenville House (Львів). У середньому ціни в цих ЖК коштуватимуть від 400 тисяч доларів за однокімнатну квартиру. Проте точна вартість залежить від низки факторів (наприклад, є ремонт чи немає ремонту та інші характеристики житла).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Мітинг під КМДА через недобудоване житло: люди вимагають звільнити Шарія
- Кияни проти забудовників: що вирішив суд щодо озера Вирлиця
- На київському вокзалі встановили величезні металеві труби: навіщо і що це значить
- Що змінилося в оплаті за проїзд у транспорті Києва: докладне роз'яснення від КМДА