Відома акторка Ольга Сумська, біологіня Анастасія Глущенко та арборист Володимир Ветроградський стали на захист унікального каштана на Андріївському узвозі в Києві. Вони наголошують, що старезне дерево треба лікувати, а не рубати. Поки що рослину відстояли, але боротьба тільки почалась – ціна питання 60 тисяч гривень.
Акторка Ольга Сумська, біологіня Анастасія Глущенко та арборист Володимир Ветроградський
Ольга Сумська 12 вересня опублікувала на своїй сторінці у Facebook велики й пост із закликом:”Люди! 12 вересня зранку на Пейзажці мають пиляти цього велетня. Хто мешкає поруч, приходьте захищати! Як свого часу одесити захистили свої платани, їм це вдалося! Бо так будуть знищені практично всі вікові дерева”. Мова йшла про 90-річний каштан біля Андріївської церкви, пояснила екоактивістка і учасниця рятувального руху Анастасія Глущенко.
Ольга Сумська та каштан біля Андріївської церкви в Києві
“Каштан, який досяг 90-річного віку – велика рідкість, – розповіла Інформатору Анастасія. – Крім того, що він сам по собі є символом Києва, він ще є свідком нашої історії. Вікові дерева, так само, як і історичні будинки, є складовою міських пейзажів, вони, власне, і створюють міський простір. Чим старше дерево, тим воно має вибагливіші форми, розлогішу крону, стовбури дерев набувають особливої фактури – це все формує його унікальну естетику”.
Людям, які байдужі до естетики, Анастасія радить подумати про практичну сторону питання: “Великі розлогі дерева дають багато тіні, багато кисню, ефективно очищують повітря від пилу, є чудовим поглиначем шумів. Поки саджанець досягне такої екологічної ефективності, пройде не один десяток років, і на догляд за ним піде не один десяток тисяч гривень. З точки зору коштів і часу, лікувати – ефективніше, ніж ростити нове дерево. Ми боремось і пояснюємо, що дерева – не стовпи, а живі організми, і ставлення до них має бути відповідним. Але бачимо, що столітні дерева по місту вирубаються масово”, – резюмує екоактивістка.
Каштан, за який розгорнулась боротьба, знаходиться на початку Андріївського узвозу, фактично – на території скверу біля Музею історії України.
“Я написала пост, бо мені зателефонували люди з нашої громади, – говорить Інформатору Ольга Сумська. – Ми завжди захищаємо, як можемо, зелені насадження у нашому Шевченківському районі. Якщо чесно, те, що коїться підчас в місті- це страхіття. У нас немає служб, які б лікували старі дерева – так, як це робиться в Європі, наприклад. Якщо у дерева виникає проблема – якась тріщина чи воно починає хворіти – все, його знищують. Ми хочемо зараз системно змінити це підхід, в тому числі – на рівні закону, шукаємо шляхи для вирішення цієї проблеми”.
12 вересня завдяки піднятому розголосу, посту відомої акторки, активістам, каштан не спилили. Більш того, із Ольгою Сумською зв’язався Ігор Білий, директор КП по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва. Каштан поки що не чіпатимуть, але поки незначна тріщина в стовбурі з часом може збільшуватись, і , під час буревію каштан може розколотись навпіл і пошкодити чиєсь авто чи травмувати людину. То ж дерево потрібно або спилити, або лікувати.
Відомий фахівець, який лікує дерева по всій Україні, Володимир Ветроградський
Відомий фахівець, який лікує дерева по всій Україні, Володимир Ветроградський, оглянув каштан і сказав, що, якщо поставити скоби і правильно його пролікувати, дерево стоятиме ще років зі сто точно. Виготовлення та становлення скоб, найм спеціальної техніки та працівників для цього, лікування впродовж певного часу – все це обійдеться у 60 тисяч гривень – саме таку суму збору на порятунок каштана і оголосила Ольга Сумська. Допомогти врятувати дерево можна тут. Ініціювала збір депутатка Шевченківського району Євгенія Кулеба.
“Кошторису на лікування дерев, як ми розуміємо на сьогодні, у міста немає, – говорить актриса. – Але я вдячна людям, які вже відгукнулись і готові долучитися фінансово – такі люди, на щастя є. Але в майбутньому потрібно, щоб бюджет на лікування дерев у міста був. Не на те, щоб спиляти, а щоб пролікувати”.
Наприклад, тріщину стягнути спеціальними скобами. Гниль – вичистити і обробити дерево спеціальним лікувальним розчином. І воно з часом саме заповнить вичищену ділянку, заростить її здоровою деревиною.
“Дане дерево має структурну ваду стовбура – гостру розвитку з включеною корою, що знаходиться на висоті 2, 1м від поверхні землі, – пояснює Володимит Ветроградов. – Ця структурна вада призвела до передчасного розколювання двох ведучих стовбурів та гниття ядра дерева прихованого типу. В загальному каштан є цілком здоровим. І для того, щоб дерево зберегти від можливої аварійної ситуації та значно продовжити життя, пропонується виконати грунтовні першочергові заходи по стабілізації крони та стовбура в місці розколювання. А також провести фахову обрізку крони дерева”.
За словами арбориста, плануються такі першочергові заходи:
- Комплексне впорядкування крони (санітарна, структурна, проріджувальна обрізка крони)
- Стабілізація анатомічно нестабільних рукавів крони
- Стабілізація анатомічно ненадійної розвилки
Комплексне лікування існуючої порожнини закритого типу, лікування 6-ти невеликих дупел на стовбурі, зрощування розколу стовбура в планах на наступні роки, після Перемоги – говорить Володимир Ветроградський.
Ольга Сумська впевнена, що вікові дерева – величезна історична цінність. “Я виросла в Запоріжжі в любові і повазі до природи, до дерев. У нас там був 700-річний дуб. Уявіть, під ним сиділи ще козаки! І він був живим. Тато з жолудів з того дуба вирощував дубочки, у нас в квартирі стояли горщики з розсадою – і потім, коли гастролював по всьому тоді ще радянському союзу, брав з собою ті деревця і висаджував всюди, де бував. Я так вихована, і у мене всередині все аж бринить, коли я чую звуки пилки, коли дерева знищують. Коли обрізають всю крону – безжально, не зрозуміло, навіщо. Одесити відстояли свої платани. То чого ж варті будемо ми, кияни, якщо не відстоїмо каштани – це ж символ Києва!”.
Наталія Тютюненко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Перші учасниці Міс Україна зняли свої кандидатури з конкурсу після огидного скандалу
- Арестович змусив ДБР взятися за депутатку Піпу через її конфлікт з підлітком, який співав Цоя
- Укрзалізниця покращила сполучення Херсону з Києвом та Миколаєвом: розклад
- "Війна, а він оголошує тендер на 300 мільйонів гривень". Директора "Льодового стадіону" Києва звільнять після скандалу з ремонтом тенісних кортів