У центрі Києва на вулиці Рейтарській, 37 знову почали розбирати будинок Київського повітового земства 1913 року. Роботи відновили незважаючи на призупинену картку на порушення благоустрою та відкрите кримінальне провадження.
Чергову історичну пам’ятку почали розбирати у Києві ще у травні цього року. Про це повідомив заступник Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Дмитро Перов. У цьому будинку будівельна компанія «НЕСТ» вирішила проводити «реставрацію зі знесенням дворових будівель». Згідно з інформацією Департаменту охорони культурної спадщини КМДА – як основна № 37, так і дворова будівля 37а – є пам’ятками історії місцевого значення. Флігелю вже майже 130 років, він був побудований в 1900-х роках. У його зведенні брав участь архітектор Іван Бєляєв, у ньому мешкав громадський діяч і письменник Микола Шаповал, а також тут розташовувалася Київська повітова земська управа.
Тепер, за задумом забудовника, від пам’ятки має лишитись лише видозмінений фасад. «Однак проект знесення історичних будівель пам’яток Департаментом не погоджувався», – підкреслив Дмитро Перов.
Департамент територіального контролю ще раніше призупинив дію картки на порушення благоустрою. Будинок Київського повітового земства 1913 року перебуває в Державному реєстрі нерухомих пам’яток під № 644-Кв. На будинок укладений охоронний договір.
«Попри це будівельники дбайливо знищували історичну кладку та скидали до долу унікальну жовту київську цеглу», – розповіли місцеві активісти.
У травні роботи зі знищення старовинного флігеля стараннями активістів вдалося припинити. На місце прибули представники департаменту територіального контролю і склали припис. Заборону демонтажу на об’єкті контролювала «муніципальна варта». На жаль, забудовник встиг суттєво пошкодити історичну будівлю через демонтажні роботи. Пізніше Перов зазначив, що хоча роботи у будинку не велися, але техніка на місці лишалася. Після звернення депутатки Київради Ксенії Семенової 4 травня поліція відкрила кримінальне провадження стосовно руйнування чи пошкодження об’єктів культурної спадщини.
Будинок намагалися знищити декілька разів
18 липня забудовник повернувся до знищення будинку: фасадну будівлю вже позбавили внутрішніх вікон та готували до демонтажу. Місцеві активісти розповіли, що будівельна компанія хотіла пришвидшити демонтаж, тому працювала без вихідних. Роботу девелопера знову вдалося зупинити. Однак 8 вересня компанія «НЕСТ» знову почала розбирати будинок Київського повітового земства.
«На майданчик вже загнали бурову машину, а робітники почали розбирати оригінальний дощатий дах будинку. Роботи відновили попри призупинену картку на порушення благоустрою та відкрите кримінальне провадження. Чекаю приїзду поліції, підтягуйтесь», – написав у Фейсбуці Перов.
«Національна поліція України мило спілкується із забудовником. Роботи на Рейтарській, 37 тривають. Пам’ятку історії потроху розбирають. Зупиняти протиправні дії забудовника поліція не знаходить повноважень», – пізніше написав у соцмережі Петров. Згодом він повідомив, що після приїзду начальника слідства Шевченківського УП ГУ Нацполіції роботи на пам’ятці історії нарешті зупинили. За час зволікання правоохоронців забудовник встиг знищити міжповерхові перекриття правого крила будівлі, суттєво пошкоджені стіни другого поверху, розібрана тилова стіна будинку на рівні третього поверху.
Перов подякував Департаменту територіального контролю міста Києва за надані приписи про зупинку робіт та Муніципальній охороні за сприяння у роботі поліції.
Він закликає всіх небайдужих залишити звернення до Київської прокуратури щодо незаконних дій забудовника за шаблоном викладеним на Фейсбуці, де розписаний нескладний алгоритм необхідних дій.
Що відомо про будівельну компанію «НЕСТ»?
На офіційному сайті забудовника вказано, що компанія «НЕСТ» була створена ще у 1997 році. «Сьогодні ж ми можемо говорити про 570 000 м² створених нами в Києві висококласних бізнес-центрів і житлових комплексів. Старанна робота команди професіоналів, турбота про комфорт і добробут наших клієнтів, дбайливе ставлення до цілісності історичного вигляду Києва – головні завдання компанії «НЕСТ», що були реалізовані в усіх виконаних проектах», – йдеться у розділі «Про компанію» на сайті девелопера.
Від імені Володимира Трофименко, засновника компанії «НЕСТ», на сайті зазначається що девелопер «відзначений численними нагородами і преміями, а його житлові комплекси та офісні центри по праву стали окрасою столиці. У них гармонійно поєднуються архітектурні елементи старовинного Києва та найсучасніші технології, покликані щодня підтримувати комфорт на найвищому рівні».
Як інформував сайт НЕРУХОМІ, чистий збиток компанії «Нерухомість столиці» («НЕСТ») за підсумками 2022 року зріс до 111 млн. гривень з 5,4 млн. гривень. Про це стало відомо з повідомлення компанії в системі розкриття інформації Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Згідно з даними у фінзвітності, непокритий збиток компанії у 2022 році зріс до 311,6 млн грн (на 55%). Сумарна дебіторська заборгованість зросла у 6,4 раза до 229,5 млн грн. Поточні зобов’язання підприємства збільшилися вдвічі — до 569,7 млн грн, тоді як довгострокові скоротилися до 35,2 млн грн. Загалом активи будівельної компанії за минулий рік знизилися на 44% до 320,5 млн грн.
Демонтажні роботи на Рейтарській, 37 компанія проводила попри відкрите кримінальне провадження за фактом руйнування обʼєкта культурної спадщини та активний спротив киян. Можливо таке «дбайливе ставлення до цілісності історичного вигляду Києва» – шанс покращити фінансовий стан девелопера?
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- “Військові та їхні родини повзуть рачки”: на центральному автовокзалі Києва затягнувся скандальний ремонт – фото
- Запашний борщ на вишитому рушникові: у Києві створили унікальну композицію з квітів – фото
- "Займуться відповідні служби": агентство Reuters перевірять через скандальні фотографії роботи ППО над Києвом
- У Києві можуть карати ресторани за порушення комендантської години: що відомо