«Хаябуса-2» доставила імена 180 тисяч людей на астероїд Рюгу

Міжпланетна станція «Хаябуса-2» успішно зробила третю репетицію забору ґрунту з астероїда Рюгу і скинула на нього кульку з іменами 180 тисяч осіб. Крім того, команда місії опублікувала ряд знімків поверхні астероїда, отриманих під час другої репетиції зниження, в тому числі саме детальне зображення грунту Рюгу на сьогоднішній день.

Автоматична міжпланетна станція «Хаябуса-2» була запущена в кінці 2014 року і призначена для дослідження астероїда (162173) Рюгу. 27 червня 2018 року станція прибула до астероїда і вийшла на стабільну орбіту навколо нього. Наукова програма розрахована на півтора року і включає в себе як дослідження Рюгу з орбіти, так і з його поверхні. Раніше «Хаябуса-2» успішно висадила на поверхню Рюгу два невеликих спускних модуля MINERVA-II 1 і апарат MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Модулі надіслали ряд знімків і показали, що Рюгу усипаний фрагментованими скелями і валунами різних форм і розмірів і майже позбавлений великих скупчень дрібнодисперсного пилу або реголіту, які часто зустрічаються на безатмосферних небесних тілах, схильних до впливу космічного вивітрювання, інформує Ukr.Media.

Проте основним завданням місії є забір проби ґрунту і його доставка на Землю. Спочатку «Хаябуса-2» зблизится з поверхнею астероїда і на висоті 500 метрів вистрілить в поверхню пенетратора SCI (Small Carry-on Impactor), що складається з мідного снаряда масою 2,5 кілограма і 4,5-кілограмового заряду вибухової речовини. Передбачається, що снаряд вріжеться в поверхню Рюгу на швидкості два кілометри в секунду, а ударний кратер стане місцем подальшої наукової роботи орбітального апарату, який спочатку буде досліджувати підповерхневі шари дистанційно, а потім наблизиться і за допомогою спеціального пристрою, довжиною один метр, візьме пробу грунту з кратера. Далі проба буде поміщена в повернену на Землю капсулу. У листопаді-грудні 2019 року станція ляже на зворотний курс до Землі, і скине капсулу з речовиною астероїда в атмосферу в грудні 2020 року.

Раніше були обрані три майданчики, відносно безпечні для забору ґрунту, подальше вивчення цих місць виявило найбільш придатне місце в області L08. Команда місії позначила це місце L08-B, в ньому відсутні великі валуни, однак 14 жовтня, під час другої репетиції забору грунту TD1-R1-A «Хаябуса-2» з'ясувала, що діаметр L08-B складає всього близько 20 метрів, через що великий ризик просто не потрапити в дане місце при зниженні. Виходячи з недавніх спостережень і проведених зближень проектна група вирішила відкласти забір ґрунту до січня наступного року, а в період з 23 по 25 жовтня провести третю репетицію забору грунту. Апарат успішно знизився до висоти в 20 метрів і скинув на поверхню Рюгу один з невеликих кульок з наповнювачем з полімерних гранул, з алюмінієвою плівкою, на якій викарбувані імена 180 тисяч людей, зібраних в рамках кампанії «Le Petit Prince Million Campaign 2» в період з квітня по серпень 2013 року.

Додатково команда місії опублікувала ряд знімків поверхні астероїда, отриманих під час другої репетиції зниження, в тому числі анімацію зі знімків, що демонструють спуск до поверхні, а також саме детальне зображення грунту Рюгу на сьогоднішній день. Воно було отримано за допомогою бортової камери ONC-T 15 жовтня, коли «Хаябуса-2» перебувала на висоті 22,3 метри над астероїдом. Дозвіл зображення становить близько 4,6 міліметрів на піксель, що дозволяє розрізнити дрібні камені довжиною 2-3 сантиметри. Добре видно, що поверхневий шар Рюгу практично повністю позбавлений реголіту і може перемішуватися.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь