Річка Либідь у Києві перебуває на межі екологічного лиха через засміченість. У вересні провели тендер на розчищення однієї з її ділянок вартістю понад 14 мільйонів гривень. У КМДА розповіли подробиці майбутніх очисних робіт.
Як повідомляє Liga.life, про плани провести масштабну реконструкцію та очищення Либеді у КМДА заявляли не один раз. У 2019 році міська влада обіцяла провести реконструкцію гідротехнічних споруд та ревіталізацію усього річища річки. У 2021 році заступник голови КМДА Петро Пантелеєв заявляв, що столиця має намір “відновити річку та створити там місця громадського простору та відпочинку за прикладом інших міст Європи”.
У КМДА запитали, чи плануються у найближчому майбутньому масштабні проєкти на річці. У департаменті захисту довкілля лише нагадали про розпорядження КМДА №1039 щодо реконструкції гідротехнічних споруд на Либеді. Ці роботи КМДА ще чотири роки тому обіцяла завершити до кінця 2021 року. Розпорядження передбачає “реконструкцію гідротехнічних споруд, роботи з берегоукріплення, створення громадського простору для відпочинку та благоустрій у межах прибережних захисних смуг річки”.
“Однак, сьогодні техніко-економічне обґрунтування для проєкту потребує коригування”, – сказав директор департаменту Олександр Возний.
У департаменті пояснили, що очищення запланували ще під час засідання постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у липні 2023 року. Приводом стало регулярне забруднення колектору, у який потрапляє вода з міської зливової каналізації. На питання, чи будуть розчищати Либідь на інших ділянках, там відповіли, що роботи проводитимуть “у міру наявності потреби та відповідного фінансування”. Урбаністи та екоактивісти Києва тривалий час закликають до комплексного очищення та ревіталізації Либеді. Це дозволило б фактично “дістати” річку з колектора та частково відновити річкову заплаву, перетворивши її на зону відпочинку.
Як відновлення річки Либідь вплине на довкілля
Якщо річці Либідь повернути її природний стан, то у центрі Києва з’явиться важливий природний буфер. За словами еколога Богдана Кученко, завдяки цьому місто зможе краще адаптуватись до зміни клімату.
“Через кліматичну зміну частота та інтенсивність таких небезпечних явищ як повені та хвилі спеки тільки зростатиме. Найбільше ці явища відчутні посеред великих бетонних просторів, що сильно нагріваються у спекотні дні, але водночас мають проблеми з дренуванням під час сильних опадів”, – розповідає Кученко.
Відновлення річки Либідь значно покращить екологічну ситуацію для прилеглих до річки житлових районів — ще одна зелена зона зробить повітря там значно прохолоднішим у спекотну пору. Відновлення також дозволить створити навколо Либеді “кишенькові” парки, простори з різнотрав’ям та міські водно-болотні угіддя. Це спричинить зростання біорізноманіття в межах міста.
“Звісно, впровадження таких рішень має враховувати вже існуючу забудову, оцінити екологічні, соціальні та економічні впливи”, – зазначив Кученко.
Про тендер на розчищення річки Либідь
Комунальне підприємство “Плесо” за результатами тендеру замовило ТОВ “Арсенал-Буд Монтаж” обстеження та розчищення річища річки Либідь у Києві. На це витратять понад 14 мільйонів гривень. Роботи виконуватимуть у Солом’янському, Шевченківському та Голосіївському районах. Під час робіт на ділянці від вулиці Саперно-Слобідської до урочища Лиса Гора обладнають тимчасові дороги для в’їзду з колектора та відведуть воду у нього. Також планують розчистити закриту частину колектора річки Либідь. Цей колектор має протяжність близько 2 кілометрів — його спорудили у 1980-х роках, коли прокладали трасу до Південного мосту. Фактично він перетворився на стихійне звалище під землею — там гори сміття, залишки рекламних банерів, бампери та шини від авто, дерева.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Кияни проти забудовників: що вирішив суд щодо озера Вирлиця
- На київському вокзалі встановили величезні металеві труби: навіщо і що це значить
- У вересні Віталій Кличко багато подорожував Європою: куди та навіщо їздив мер Києва
- Петиція проти перейменування Повітрофлотського проспекту у Києві набрала необхідні голоси: подробиці скандалу